Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
+1 oy
299 gösterim
Selamlar,

Load test ve stress test diye iki tane test çeşidi var. Bunların farkı nedir?

İyi çalışmalar
Yazılım Test kategorisinde (3.1k puan) sordu
yeniden kategorilendirildi

1 cevap

+1 oy

Örnek verecek olursak,

Bir uygulamanız olduğunu düşünün (web,mobile vs.). Uygulamanızı günün hangi saatlerinde kaç kişinin kullandığı / ziyaret ettiğini görüp analiz edebiliriz. Uygulamanın en çok kullanımda olduğu zaman öğlen 12.00-13.00 arası ve 80 kişi girdiğini farzedelim. Bizim "uygulamamız bu kadar kişiyi kaldırabiliyor mu" yu test etmemiz gerekir. Bizim de hedefimiz 100 kişinin aktif kullandığı durumda, uygulamanın sorunsuz çalışabilmesi olsun. Bu önceden belirleyip hedef koyar ve sonrasında yük (load) testine sokarız. Uygulamamız belirlenen hedefte kullanıcıyı kaldırabiliyorsa sorun yok demektir. 

Yük testi tamam dedik, peki uygulama için kötü senaryoları(worse case) düşünürsek, en çok kaç kişiyi kaldırabilir öğrenmek istiyoruz.O zaman uygulamayı zorlar ve gittiği yere kadar (uygulama çökene kadar) zorlar ve bakalım uygulama ne kadar kullanıcıyı kaldırabiliyor diye analiz ederiz. Bu şekilde uygulamayı bir nevi stress altında bırakıp, zorlamış olduk uygulamayı :))) İşte bu şekilde uygulamanın belirlenen hedeflerin haricinde ulaşabildiği maksimium sınırı terspit edebilmek için uygulanan teste Stress Testi denir. 

Bu işlemler ile uygulamanın ne kadar kullanıcı kullandığında nasıl tepkiler verdiğini ölçebiliriz. Bunlara görede gerekli donanım, yazılım vs. desteklemeleri yapabiliriz.

(1.6k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 76 gösterim
76 gösterim 15 Nisan 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan (3.1k puan) sordu
0 oy
1 cevap 50 gösterim
50 gösterim 9 Mart 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan (3.1k puan) sordu
+1 oy
1 cevap 1k gösterim
0 oy
1 cevap 45 gösterim
45 gösterim 3 Mayıs 2017 Yazılım Test kategorisinde tolga (1.6k puan) sordu
0 oy
1 cevap 46 gösterim
...