search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
1 oy
1.8k gösterim
Selamlar,

Load test ve stress test diye iki tane test çeşidi var. Bunların farkı nedir?

İyi çalışmalar
Yazılım Test kategorisinde 6.2k puan
yeniden kategorilendirildi

1 cevap

1 oy

Örnek verecek olursak,

Bir uygulamanız olduğunu düşünün (web,mobile vs.). Uygulamanızı günün hangi saatlerinde kaç kişinin kullandığı / ziyaret ettiğini görüp analiz edebiliriz. Uygulamanın en çok kullanımda olduğu zaman öğlen 12.00-13.00 arası ve 80 kişi girdiğini farzedelim. Bizim "uygulamamız bu kadar kişiyi kaldırabiliyor mu" yu test etmemiz gerekir. Bizim de hedefimiz 100 kişinin aktif kullandığı durumda, uygulamanın sorunsuz çalışabilmesi olsun. Bu önceden belirleyip hedef koyar ve sonrasında yük (load) testine sokarız. Uygulamamız belirlenen hedefte kullanıcıyı kaldırabiliyorsa sorun yok demektir. 

Yük testi tamam dedik, peki uygulama için kötü senaryoları(worse case) düşünürsek, en çok kaç kişiyi kaldırabilir öğrenmek istiyoruz.O zaman uygulamayı zorlar ve gittiği yere kadar (uygulama çökene kadar) zorlar ve bakalım uygulama ne kadar kullanıcıyı kaldırabiliyor diye analiz ederiz. Bu şekilde uygulamayı bir nevi stress altında bırakıp, zorlamış olduk uygulamayı :))) İşte bu şekilde uygulamanın belirlenen hedeflerin haricinde ulaşabildiği maksimium sınırı terspit edebilmek için uygulanan teste Stress Testi denir. 

Bu işlemler ile uygulamanın ne kadar kullanıcı kullandığında nasıl tepkiler verdiğini ölçebiliriz. Bunlara görede gerekli donanım, yazılım vs. desteklemeleri yapabiliriz.

2.0k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 1.5K gösterim
1.5K gösterim
Selamlar, Smoke test ile Sanity test arasindaki fark nedir? Tesekkurler
31 Temmuz 2019 Yazılım Test kategorisinde Mazlum BA 155 puan sordu
0 oy
2 cevap 404 gösterim
404 gösterim
Sızma testi(penetration test) nedir? Neden kullanılır, neden gereklidir? İyi çalışmalar.
15 Nisan 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 413 gösterim
413 gösterim
JMeter kullanarak test yapıyorum ve sonuç raporlarını alıyorum. Bu raporları daha sonradan kullanmak üzere dosyaya nasıl kaydedebilirim. Ekran görüntüsünü alıp kaydetmekden daha güzel bir çözüm arıyorum. İyi çalışmalar
9 Mart 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
1 oy
1 cevap 5K gösterim
5K gösterim
White box testi aynı zamanda Glass box ve structure testing diye geçmekte. Bu test içeriğini yani kod kısmını görebildiğimiz, dolayısı ile hangi yolları takip edebildiğini, hangi parametreleri aldığını, içinde hangi döngülerin ve işlemlerin yapıldığını açıkça görebildiğimiz test ... beklenir. Ama kod içeride hangi işlemleri yapar ve sonucu nasıl, neye göre true ya da false çıkarır bilinmez.
21 Aralık 2015 Yazılım Test kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
2 cevap 528 gösterim
528 gösterim
Selam, A/B testi nedir? Ne için kullanılmaktadır bilgisi olan var mı?
3 Mayıs 2017 Yazılım Test kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu