Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
AB Testi Nedir?

Açık 2 Cevaplar 281 Gösterim Yazılım Test
Selam,

A/B testi nedir? Ne için kullanılmaktadır bilgisi olan var mı?

2 Cevap

0
Öğrendiğim kadarıyla örnek vermeye çalışayım. Elinizde bir web sitesi ürününüz var. Yeni bir tasarım yaptınız ve bunun beğenilme, kolayca müşteriler tarafından kullanılmasını , rengi olup olmadığından tutun bir benzeri testleri yapmak istiyorsunuz.

Somut örnek vermeye çalışayım rastgele, bir alışveriş siteniz var. Ürünleri bir sepete eklediniz, ekranda sepet ikonu, resmi butonu kolayca görülebilecek yerde mi insanlar kolayca bulabiliyor mu, insanlar yeni yapmak istediğiniz tasarımla daha çok sitede daha az mı çok mu vakit geçirmişler. Bunların analizini yapılması diye biliyorum. Daha iyi bilenler cevaplayabilirler.
(2.0k puan)
0
Herhalde alfa/beta testlerden bahsediyorsun.

O şekilde düşünürsek, Alfa testi firma ürünü çıkarmadan önce belirlenmiş bir gruba firma içinde yaptırdığı testlere deniyor. Kullanıcılar firmaya çağrışabilir veya firmanın test ekibi gerçekleyebilir. Bir çeşit kullanıcı kabul testidir.

Beta test gerçek kullanıcılar tarafından yapılan testlerdir. Direk kullanıcıdan dönüt(geri bildirim) alınabilen testlerdir. Kullanıcı kabul testlerinden biridir.
(5.5k puan)
düzenledi