search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Genel Kavramlar için yeni soru ve cevaplar

0 oy
0 cevap 3 gösterim
Regex kullanarak bir string(katar)'deki köşeli parantezin içindeki kelimeler harici her kelimeyi almak istiyorum. Örneğin; Input = "Ben seni görmek için [evden] buraya kadar [koşarak] geldim" Output = "Ben seni görmek için buraya kadar geldim" Teşekkürler, iyi çalışmalar.
19 saat önce Genel Kavramlar kategorisinde furkankahveci 154 puan sordu
0 oy
0 cevap 20 gösterim
Elimde birden fazla uygulama var ve bunları entegre etmek istiyorum. Mesela bir uygulamam içerik üretirken diğer uygulamam da üretilen içerik üzerinden bazı hesaplamalar yapıp kullanıcılara tavsiyelerde bulunması gerekiyor. İki uygulamayı entegre etmek için nasıl yöntemler kullanabilirim?
6 Temmuz Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
0 cevap 45 gösterim
Wordpress'te yaptığım blogum için kullandığım logoda ingilizce yazı içeriği bulunuyor. Sayfanın Türkçe versiyonu için Polylang pluginini kullanıyorum. Dili değiştirdiğimde logonun değişmesini nasıl sağlayabilirim?
25 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde melis 106 puan sordu
0 oy
0 cevap 6 gösterim
![][1] [1]: https://hasscript.com/?qa=blob&qa_blobid=17924913880380025636 Bu custom linki yeni pencerede açmak istiyorum. Nasıl yapacağım?
25 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde melis 106 puan sordu
0 oy
1 cevap 28 gösterim
Spring'de @Repository ve @Autowired nasıl ve hangi amaçla kullanılır? Bu annotationları kullanmadan projemiz çalıştırabilir miyiz? spring uygulaması bunları algılayabilir mi? Örneğin CrudRepository yu extend ettim bir interface'imde ancak annotation koymazsam olur mu? //@Repository public interface EmployeeRepository extends JpaRepository<Employee,Long>{ }
25 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
0 cevap 10 gösterim
Selamlar, nasıl sormam gerektiğini tam emin olamadım. Şöyle ki rest servis yazmaya çalışıyorum. Örnekleri incelediğimde model - service-controller-repository kısımları oluyor, business lojik bazen repository olmadan direkt sevis katmanında bazen de repository değil de direkt repository üzerinden kuruyor. Bunu yaparken nasıl bir mimari kuruyoruz hakim olan var mı? Umarım anlatabilmişimdir :)
19 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 14 gösterim
Bir proje altında bazı XML dosyaları var. Ancak ne işe yarar bilgisi olan 1-spring-security.xml 2-classpathApplicationContext.xml 3-applicationContext.xml 4-log4j.xml 5-persistence.xml 6-rebel.xml
15 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
2 cevap 33 gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar. Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
10 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 21 gösterim
veri tabanı için şema,tablo,viewlar, hatta tanım tabloları gibi veritabanı objeleri için versionlama yapılıyor mu? GIT ,bitbucket kullanabiliyor muyuz. Etkili olan yöntem tavsiyeleriniz nelerdir örneğin Oracle için mesela.
8 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 31 gösterim
Bir makale okurken trunk based kavramını gördüm. Nedir acaba bilgisi olan var mı?
4 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 17 gösterim
Apache Spark nedir tam olarak ne gibi bir soruna çözüm sağlıyor? Makelerde denk geldim de bilen varsa .. Apache kafka, apache tomcat vs. bunlarla bir alakası var mı?
2 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 33 gösterim
3 kişi ortak bir yazılım yapmayı düşünüyoruz. başkalarına sunmadan ücretsiz private bir şekilde birbirimizle projeleri paylaşabilir miyiz? Örneğin bir sitede online olarak yazdıklarımız kodları yüklesek ve takip edebilsek iyi olur.
2 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 17 gösterim
Git versiyonlama aracını hemen hemen her yazılımcı kullanıyor. Ancak çok basite indirgendiğini görüyorum bazen. Commit yaparken, branchler ve master branch, release branch üzerinde çok ince düşünmeden çalışıldığına şahit oluyorum. Yeni başlayan ya da yaptıklarının ... olmadığını göstermek adına, eğer belli bir format ya da usül varsa paylaşmak isteyen. Buradan insanları bilgilendirmek isterim.
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan cevapladı
0 oy
0 cevap 15 gösterim
Git flow ne gibi avantaj sağlar? Dezavantajı var mıdır?
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 17 gösterim
Hibrit şifreleme nedir? Çalışma mantığını açıklayınız.
20 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde furkankahveci 154 puan cevapladı
0 oy
0 cevap 15 gösterim
Bizim sunucularda XXX TPS işlem yapıyoruz tarzı bir yoruma denk geldim arkadaşımla konuşurken. TPS kavramının ne olduğunu ve varsa bilmemiz gereken detayları hakkında bilgi verirseniz sevinirim?
14 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
0 cevap 13 gösterim
Debug yaparken eclipse, netbeans veya kullandığım IDE'de stack trace diye bir bölüm var. Bu nedir? Ne için kullanılır?
4 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
1 cevap 30 gösterim
Debug yaparken breakpoint karamı ve watch kavramı var bunlar nedir ? Nasıl kullanılır?
31 Mart Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan cevapladı
0 oy
1 cevap 394 gösterim
Güvenlik açıkları sıralamasında üst önceliklerdeki bir kavram olarak Insecure Deserialization ne demektir? Nasıl başa gelir? Nasıl engellenir?
7 Ocak Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan cevapladı
Daha fazlasını görmek için, bu kategorideki sorular tıklayınız.