Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Smoke test ile Sanity test arasindaki fark nedir?

Açık 1 Cevaplar 241 Gösterim Yazılım Test
Selamlar,

Smoke test ile Sanity test arasindaki fark nedir?

Tesekkurler

1 cevap

0

Selamlar,

Seni buralarda görmek güzel.
Daha önceden bir soru vardı, sanity test nedir? (https://hasscript.com/611/sanity-test-nedir).
Orada @kelbiey smoke ile sanity arasında temel bir fark var diyerek anlatmıştı. Direk o link üzerinden ulaşabiliriz. Ayrıca ben alıntılayayım.

Merhaba,

Sanity Testing ve Smoke Testing her ne kadar aynı işe yarar gibi görünse de aslında aralarında önemli temel bir fark var. Ama öncelikle benzeştikleri kısmı yazayım; ikisi de sistemin kabaca test edilmesidir. Aradaki fark, test edilen kısımda ortaya çıkıyor. Smoke Testing yapılan geliştirme sonucu tüm sistemdeki en temel ve kritik özelliklerin test edilmesi iken, Sanity Testing yapılan geliştirme ve etkilenen yakın çevresinin kabaca test edilmesidir (Sanity testing ayrıca bug fixler sonucunda da aynı şekilde kullanılmaktadır.). Sanity Testing başarılı olduğunda asıl kapsamlı testlere geçilir.

Kolay gelsin.

(4.7k puan)
2Yorumlar
(155 puan)

Tesekkurler

Soyle bir diagram gordum paylasmak isterim, 

https://zagpus.blogspot.com/2018/11/sanity-test-ve-smoke-test-arasndaki.html

 

(155 puan)

 

Soyle bir diagram gordum paylasmak isterim,