Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

1
Black Box Test ve White Box Test arasındaki fark.

Açık 1 Cevaplar 4067 Gösterim Yazılım Test

    White box testi aynı zamanda Glass box ve structure testing diye geçmekte. Bu test içeriğini yani kod kısmını görebildiğimiz, dolayısı ile hangi yolları takip edebildiğini, hangi parametreleri aldığını, içinde hangi döngülerin ve işlemlerin yapıldığını açıkça görebildiğimiz test türüdür. Böylece hangi sonuçları hangi basamaklar sonucunda alabileceğinin analizini yapabiliriz.

    Black box test de ise, white box test in aksine içerisinde hangi tür kod olduğunu bilmeyiz. Sadece input paramatrelerini verir ve output alırız.  Black box test daha çok uzman test grupları tarafında yazılır ve doğruluğu kabul edilmiş farz edileceği içi içeriği sorgulanmaz. Ben şu şu inputları verdim, sonuç ne olur, arkada neler yapıyor gerisi beni ilgilendirmez.

Örneğin, valueOfMounth(int mounth) diye rastgele bir methodum olsun ve boolean dönsün.

   İnput olarak 1-12 arasında bir değer alsın, diğer koşullarda peki output ne olacaktır? "0" dan küçük değerler için False , 1-12 için True, 13 ve yukarısı için False dönmesi beklenir. Ama kod içeride hangi işlemleri yapar ve sonucu nasıl, neye göre true ya da false çıkarır bilinmez.

1 cevap

1
Blackbox test ekran testi olarak düşünebiliriz. UI üzerinde yaptığımız testlerdir ve burada sadece gelen verileri görebiliriz.

Whitebox test ise kodun detaylı olarak test edilmesidir. Whitebox testler için test uzmanının uygulamayı ve yazılan dili iyi bilmesi faydalıdır. Küçük uygulamalarda whitebox test kısa sürebileceği gibi karışık uygulamalar için uzun sürebilir.
(155 puan)
1Yorumlar
(5.3k puan)
Web sayfası/uygulaması geliştiren bir firmada bulunuyorsan bunu web ui testi gibi düşünebilirsin. Fakat konsept olarak düşünürsek ui testi buna verilen örnek olabilir. Keza ekranı olmayan ya da ekran üzerinden tetiklenmeyen işlerin de olursa bu da blackbox testing olabilir. Yani mesela dosyadan bir bilgi giriyorsun, verdiğin bu bilgi bir takım işlemlerden geçiyor ve sana tekrar dosya olarak geri veriliyor. Yani içeride ne işlemler döndüğü konusunda bilgin olmasa da olur. Bu örnek de blackbox testing olarak değerlendirilebilir.