search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
1 oy
5.0k gösterim

    White box testi aynı zamanda Glass box ve structure testing diye geçmekte. Bu test içeriğini yani kod kısmını görebildiğimiz, dolayısı ile hangi yolları takip edebildiğini, hangi parametreleri aldığını, içinde hangi döngülerin ve işlemlerin yapıldığını açıkça görebildiğimiz test türüdür. Böylece hangi sonuçları hangi basamaklar sonucunda alabileceğinin analizini yapabiliriz.

    Black box test de ise, white box test in aksine içerisinde hangi tür kod olduğunu bilmeyiz. Sadece input paramatrelerini verir ve output alırız.  Black box test daha çok uzman test grupları tarafında yazılır ve doğruluğu kabul edilmiş farz edileceği içi içeriği sorgulanmaz. Ben şu şu inputları verdim, sonuç ne olur, arkada neler yapıyor gerisi beni ilgilendirmez.

Örneğin, valueOfMounth(int mounth) diye rastgele bir methodum olsun ve boolean dönsün.

   İnput olarak 1-12 arasında bir değer alsın, diğer koşullarda peki output ne olacaktır? "0" dan küçük değerler için False , 1-12 için True, 13 ve yukarısı için False dönmesi beklenir. Ama kod içeride hangi işlemleri yapar ve sonucu nasıl, neye göre true ya da false çıkarır bilinmez.

Yazılım Test kategorisinde 2.0k puan
yeniden kategorilendirildi

1 cevap

1 oy
Blackbox test ekran testi olarak düşünebiliriz. UI üzerinde yaptığımız testlerdir ve burada sadece gelen verileri görebiliriz.

Whitebox test ise kodun detaylı olarak test edilmesidir. Whitebox testler için test uzmanının uygulamayı ve yazılan dili iyi bilmesi faydalıdır. Küçük uygulamalarda whitebox test kısa sürebileceği gibi karışık uygulamalar için uzun sürebilir.
155 puan
Web sayfası/uygulaması geliştiren bir firmada bulunuyorsan bunu web ui testi gibi düşünebilirsin. Fakat konsept olarak düşünürsek ui testi buna verilen örnek olabilir. Keza ekranı olmayan ya da ekran üzerinden tetiklenmeyen işlerin de olursa bu da blackbox testing olabilir. Yani mesela dosyadan bir bilgi giriyorsun, verdiğin bu bilgi bir takım işlemlerden geçiyor ve sana tekrar dosya olarak geri veriliyor. Yani içeride ne işlemler döndüğü konusunda bilgin olmasa da olur. Bu örnek de blackbox testing olarak değerlendirilebilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 1.4K gösterim
1.4K gösterim
Selamlar, Smoke test ile Sanity test arasindaki fark nedir? Tesekkurler
31 Temmuz 2019 Yazılım Test kategorisinde Mazlum BA 155 puan sordu
0 oy
1 cevap 408 gösterim
408 gösterim
JMeter kullanarak test yapıyorum ve sonuç raporlarını alıyorum. Bu raporları daha sonradan kullanmak üzere dosyaya nasıl kaydedebilirim. Ekran görüntüsünü alıp kaydetmekden daha güzel bir çözüm arıyorum. İyi çalışmalar
9 Mart 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
1 oy
1 cevap 1.8K gösterim
1.8K gösterim
Selamlar, Load test ve stress test diye iki tane test çeşidi var. Bunların farkı nedir? İyi çalışmalar
15 Nisan 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
2 cevap 394 gösterim
394 gösterim
Sızma testi(penetration test) nedir? Neden kullanılır, neden gereklidir? İyi çalışmalar.
15 Nisan 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 409 gösterim
409 gösterim
Selamlar, Vuetify kullanarak bir sayfa tasarlıyorum. Bir navbar yapıyorum ve takip ettiğim kursta bunun için v-toolbar kullanılıyor. Ben ise bunu kullanıp özelleştirme yaptığımda <v-toolbar flat app> gibi hata veriyor ve bunun yerine v-app-bar kullanılması gerektiğini söylüyor. İkiside aynı işi mi yapıyor? Arasındaki farklar nelerdir?
7 Temmuz 2021 Genel Kavramlar kategorisinde kupanintorunu 365 puan sordu