Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
one-way binding ve two-way binding arasındaki fark nedir?

Çözüldü 1 Cevaplar 1616 Gösterim Genel Kavramlar
AngularJS de one-way binding ve two-way binding arasındaki fark nedir? nasıl oluyor bu işlem?

Diğer dillerde de bu var mıdır?
kapalı

1 cevap

0
En İyi Cevap
Binding kelimesi özellikle angular'ı ilgilendirmiyor ya da angularla gelmedi. Daha önceden de var bu kavram.

Binding bir objeyi başka bir objeyle ilişkilendirmek ve objenin değeri değiştiği zaman ilişkilendirdiği yerin de değerinin otomatik değişmesini sağlamak oluyor. Örnek olarak: elinde String bir değişken var. Bu değişkeni bir textbox'un value kısmıyla bind ettin (bağlamak/ilişkilendirmek), string değişkenin değeri değiştiğinde textbox üzerinde otomatik olarak görebileceğin anlamına gelir.

One-way olduğu zaman değişkenin değeri değiştiği zaman otomatik textbox'un değeri değişir. Ama tersi geçerli değildir. Yani textbox'un değeri değişince string değişkenin değeri değişmez. Gerçi ilişkiyi hangi yönlü tanımlayabildiğine göre değişecek, tersi de olabilir. Yani textbox değişince stringin değeri değişen, stringin değişince textbox değeri değişmeyen bir seçenek/yöntem de kurulabilir. Yani ilişkinin yönü olur.

Two-way olunca da hangisi değişirse değişsin diğerine değerin otomatik yansıdığını göreceksin ki angular two-ways çalışır.
(5.3k puan)
seçti