Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Tek yönlü (one-way) şifre nedir, ne amaçla kullanılır?

Açık 1 Cevaplar 756 Gösterim Genel Kavramlar
Selamlar,

Tek yönlü şifrelerin ne olduğu ve hangi amaçla kullanıldığı ile alakalı bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

1

Tek yönlü şifeleme (one way encryription) bir veriyi belli algoritmalar ile şifreler. Şifrelenen veri tekrar açılamaz (decrypte edilemez). Dolayısıyla tek yönlü bir şifreleme olmuş olur bu şekilde. (algoritmalara örnek MD5SHA-1)

Tek yönlü şifreleme, mesajlaşmak amaçlı değil de; onaylama amaçlıdır asıl olarak. Şifrelenmiş veriyi asla açılamaz. Yani; bir sisteme üye olurken kullanıcı adı ve parola girerek kayıt oldunuz diyelim. Bu parola,veri tabanında saklanırken şifrelenerek saklanacağı için asla gerçek şifreyi giren kullanıcıdan başkası göremeyecektir. Her log in olmaya calıştığında da, her defasında kullanıcı adı ve parolanın şifrelenmiş hali  (hangi bilgiyi şifreliyorsa artık) veri tabanında kayıtlı bulunan şifreli parola ile karşılaştırılır.  

Diğer bir örnek; banka kredi kartı paroları da şifrelenerek tutulur. Her sisteme girdiğinizde parolanız şifrelenerek veri tabanında saklı olan şifreli parola ile karşılaştırılır. İki şifreli parola uyuşuyor sa birbiri ile validasyon sağlanmış olur. 

ör: 

kullancı adı: tolgacelik

parola :1122354        

veri tabanında saklanacak şifrelenmiş hali ise : ABJKASDFHLTASDHOBHOEWRSDLFJAT)

(2.0k puan)
düzenledi