search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
377 gösterim
Docker nedir? Docker'da Container ve Image arasındaki fark nedir?
Genel Kavramlar kategorisinde 2.0k puan

1 cevap

0 oy
Docker dünyasında, "container" ve "image" terimleri farklı anlamlara sahiptir.

Bir "container", bir Docker imajından oluşturulan bir çalışma zamanı örneğidir. Yani, bir Docker imajı, bir uygulamanın tüm bağımlılıklarını (örneğin kütüphaneler, araçlar, dosyalar vb.) içeren bir pakettir. Docker container'ı ise, bu imajın bir örneği olarak, bir uygulamanın çalıştığı ortamı temsil eder. Container, uygulamayı çalıştırmak için gerekli olan her şeyi içerir ve bir sanal makine gibi izole bir ortamda çalışır. Container'lar, Docker Hub veya özel Docker registry'lerinde depolanabilir ve paylaşılabilir.

Öte yandan, bir "image" yalnızca bir imaj dosyasıdır ve bir uygulamanın çalıştığı tüm bileşenleri içerir. Bir Docker imajı, bir Dockerfile dosyası kullanılarak oluşturulur. Bu dosya, uygulamanın çalışması için gereken tüm bileşenleri ve adımları içerir. Docker imajı, bir Docker container'ının temelini oluşturur. Birden fazla Docker container, aynı Docker imajını kullanarak oluşturulabilir ve çalıştırılabilir.

Kısacası, Docker "image" bir uygulamanın çalışması için gerekli tüm bileşenleri içeren bir pakettir. Docker "container" ise, bir Docker imajından oluşturulan bir çalışma zamanı örneğidir ve uygulamanın çalıştığı ortamı temsil eder.
6.2k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 1.5K gösterim
1.5K gösterim
Selam, versiyonlama toolu olan svn ve git progarmından hangisini kullansam karar veremedim. Hangi durumlar için hangisini önerirsiniz. Farkları-avantaj-dezavantajları nelerdir?
24 Nisan 2017 Editor/IDE kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 339 gösterim
339 gösterim
Selamlar, Vuetify kullanarak bir sayfa tasarlıyorum. Bir navbar yapıyorum ve takip ettiğim kursta bunun için v-toolbar kullanılıyor. Ben ise bunu kullanıp özelleştirme yaptığımda <v-toolbar flat app> gibi hata veriyor ve bunun yerine v-app-bar kullanılması gerektiğini söylüyor. İkiside aynı işi mi yapıyor? Arasındaki farklar nelerdir?
7 Temmuz 2021 Genel Kavramlar kategorisinde kupanintorunu 365 puan sordu
0 oy
1 cevap 957 gösterim
957 gösterim
Kütüphanelerin yazılımcılara kod tekrarının önüne geçme amacıyla yazılmış kod yığınları diye biliyorum. Yazılımcıların kütüphanelere doğrudan erişim olurken, API ise bu kütüphanelere bir ara yüz ile doğrudan değilde dolaylı yoldan erişilmesini sağlıyor diye ... api kullanmıyoruz? Hangi durumda library hangi durumda api yazılmalı/ kullanılmalıdır anlamaya çalışıyorum. Yardımcı olur musunuz?
12 Şubat 2019 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 2.4K gösterim
2.4K gösterim
AngularJS de one-way binding ve two-way binding arasındaki fark nedir? nasıl oluyor bu işlem? Diğer dillerde de bu var mıdır?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 2.2K gösterim
2.2K gösterim
"git reset" ve "git revert" arasındaki fark nedir? Git revert commit+ push edilen kodu eski haline mi alıyor acaba?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu