search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
1 oy
6.2k gösterim
Selamlar,

Smoke test ne demektir?
Yazılım Test kategorisinde 6.2k puan
yeniden kategorilendirildi

2 Cevap

3 oy
Sanırım öncelikle test metodunun isminden açıklamaya başlamakta fayda var, isimlendirme oldukça güzel ve akılda kalıcı çünkü.
Tamamen bozuk bir elektrikli aleti fişe taktığınızda duman çıkarsa ilgili aletin bozuk olduğunu anlayabilir, daha fazla bir işlem yapmaya da çalışmazsınız.
Smoke testing, aynen bu örnekteki gibi, en basit tabiriyle, temel fonksiyonları test ederek ilgili yazılımın bozuk olup olmadığını anlamayı amaçlayan bir test yöntemidir.
Başka test yöntemleri olan fonksiyonel testler ve entegrasyon testleri vakit alan testlerdir. Diyelim ki elimizde test edilecek büyük bir yazılım var. Bu yazılımın 5 ayrı fonksiyonalitesi ve bu 5 fonksiyonalitenin de alternatif test senaryoları var. Doğrudan fonksiyonel testler ile başlandığı taktirde, en sona kalan modülün hiç çalışmadığı fark edilirse, ilgili hatanın düzeltilmesi için yeterli vakit kalmayacaktır. Smoke testing, büyük hataların erken tespitini ve dolayısıyla zamanı verimli kullanmayı sağlar. Ancak az detay içermesi sebebiyle fonksiyonel testlerin yerine kullanılamaz.

Kolay gelsin.
133 puan
1 oy

Smoke testing (kimi şirketlerde Brush testing olarak da geçer), bir geliştirme yapıldıktan sonra detaylı teste geçilmeden önce sistemin temel fonksiyonlarının kabaca test edilmesidir. Sisteme login olunur (login olunabiliyor mu diye), sayfalar arası gezilir (sayfalar açılıyor mu diye), profil güncellenir (güncellenebiliyor mu diye) vs. En temel özellikler çalışıyorsa yapılan geliştirmenin detaylı testinin yapılması için sistem test ekibine teslim edilir.


Smoke testing ve Brush testing kavramları resmi test literatüründe var olmayan kavramlardır. Belli başlı şirketlerde, internal olarak, yukarıda açıklanan amaç doğrultusunda isimlendirilmişlerdir. Doğal olarak kapsamı şirket bazında genişletilebilir ya da daraltılabilir.

133 puan
O halde ben de linkini vereyim birbirine geçiş olsun.

http://hasscript.com/979/brush-testing

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 2.6K gösterim
2.6K gösterim
Kavram olarak sanity test nedir?
17 Kasım 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
2 cevap 520 gösterim
520 gösterim
Selam, A/B testi nedir? Ne için kullanılmaktadır bilgisi olan var mı?
3 Mayıs 2017 Yazılım Test kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 1.4K gösterim
1.4K gösterim
Selamlar, Smoke test ile Sanity test arasindaki fark nedir? Tesekkurler
31 Temmuz 2019 Yazılım Test kategorisinde Mazlum BA 155 puan sordu
0 oy
1 cevap 539 gösterim
539 gösterim
PL/SQL developer ile bir paket içinde , yeni bir procedure yazdım. Test etmek için sağ tıkladığmıda "Test" seçeneği gelmiyor. Test edemiyorum, sebebi ne olabilir?
18 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 4.5K gösterim
4.5K gösterim
UAT - user acceptance test nedir?
2 Aralık 2016 Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu