Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Yazılımcı rütbeleri nelerdir? Junior ve Senior Rütbeleri Nelerdir?

Çözüldü 1 Cevaplar 365 Gösterim Genel Kavramlar
Yazılımcı olma yolunda ilerliyorum. Başlka yazılımcıları incelerken Junior, Senior gibi sıfatlar görüyorum. Başka rütbeler var mı? Neye göre belirleniyor bu rütbeler?
kapalı

1 cevap

1
En İyi Cevap

Piyasada ilk üç tanesi aynı kalmak üzere birkaç tane ünvan var. Kısaca aşağıdaki gibi.

  1. junior developer
  2. developer
  3. senior developer
  4. principal developer

Ama büyük firmalar artık bu ayrımları biraz daha azaltmaya başladı, çünkü junior senior felan derken ortalık karışıyor başka başka sorunlara yol açıyor. Şu an artık genel olarak Yazılım Mühendisi/Software Engineer deyip kendi içinde aralıklara ayırıyorlar. Dışarıya yansıtmayanlar mevcut. İnsanların kendini biraz tahminleme yapması için yine de bu ünvanlar sıklıkla kullanılıyor.

Bunlar İngilizce'de normal olarak kullanılan kelimeler ama bizde biraz daha mesleki ünvan gibi olmuş durumda. Sözlüğe baktığın zaman junior - senior bizi çömez biri kıdemli demek.

Principal olanlar artık Mimar olarak da isimlendiriliyor biraz firmanın nasıl isimlendirdiği ile alakalı ama Principal kelime anlamı asli demek. Sorumluluğu daha fazla olan anlamında düşünülebilir.

Mimar tanım olara principal ile aynı yere gelmeyebilir sektörde birbirinden çok farklı diyemiyoruz.

(5.6k puan)
seçti