Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

2
Angularda karşımıza çıkan Observable mantığı nedir?

Açık 2 Cevaplar 4927 Gösterim Javascript
Merhaba,

Angular +2 uygulamalarında 4 ve 5 ile birlikte promise yapısından observable yapısına geçildi. Observable yapısı Rxjs kütüphanesi ile gelen bir yapı ve angular ile bağlantısı olmayan fakat çokça angular içinde kullanılan bir yapı. Bu yapının ana mantığı nedir?

Teşekkürler

2 Cevap

0
Genel olarak observe dediğimiz yapılar bir değerin değişip değişmediğinin izlenmesi ve değiştiği zaman da o değişikliğe göre bir aksiyon almak üzerine kurulur. Angular üzerinde de bu şekilde çalıştığını düşünüyorum (angular üzerinde kendi tecrübem olmadığından daha çok yorum yapabiliyorum)

Aşağıda bu konuları anlatan birkaç Türkçe kaynak var. Onlara da bir göz atabilirsin.

https://yazilimgunlugu.org/angular-2-4-http-observables-service/
http://www.gencayyildiz.com/blog/angular-4-observable-ile-asenkron-http-service-islemleri/
(5.3k puan)
0
Asenkron programlama için avatanjlı olan kütüphane. Server tarafında meydana gelebilecek değişiklikleri observable yapısına subscribe olan observerlar izleyebilir. Güncellenen veriden anında haberdar olabilmektedir observerlar. Ayrıca rxjs yapısının temeli Observer ve Iterator pattern üzerine kuruludur.

Observer pattern ile subscribe olan observerlara değişiklikler pushlanır, iterator pattern yapısı ile observer gelen değişikleri iterate ederek ilgili işlemleri kendi içinde yapar.

Örneğin angular component'i içinde router'a suscribe olursak, routerda olan herhangi bir parametre değişikliğini sayfa tekrar yüklenmeden, component içersinde görebiliriz.
(109 puan)
1Yorumlar
(104 puan)
Çok güzel açıklamışsınız hocam