search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
2 oy
7.1k gösterim
Merhaba,

Angular +2 uygulamalarında 4 ve 5 ile birlikte promise yapısından observable yapısına geçildi. Observable yapısı Rxjs kütüphanesi ile gelen bir yapı ve angular ile bağlantısı olmayan fakat çokça angular içinde kullanılan bir yapı. Bu yapının ana mantığı nedir?

Teşekkürler
Javascript kategorisinde 211 puan

2 Cevap

0 oy
Genel olarak observe dediğimiz yapılar bir değerin değişip değişmediğinin izlenmesi ve değiştiği zaman da o değişikliğe göre bir aksiyon almak üzerine kurulur. Angular üzerinde de bu şekilde çalıştığını düşünüyorum (angular üzerinde kendi tecrübem olmadığından daha çok yorum yapabiliyorum)

Aşağıda bu konuları anlatan birkaç Türkçe kaynak var. Onlara da bir göz atabilirsin.

https://yazilimgunlugu.org/angular-2-4-http-observables-service/
http://www.gencayyildiz.com/blog/angular-4-observable-ile-asenkron-http-service-islemleri/
6.2k puan
0 oy
Asenkron programlama için avatanjlı olan kütüphane. Server tarafında meydana gelebilecek değişiklikleri observable yapısına subscribe olan observerlar izleyebilir. Güncellenen veriden anında haberdar olabilmektedir observerlar. Ayrıca rxjs yapısının temeli Observer ve Iterator pattern üzerine kuruludur.

Observer pattern ile subscribe olan observerlara değişiklikler pushlanır, iterator pattern yapısı ile observer gelen değişikleri iterate ederek ilgili işlemleri kendi içinde yapar.

Örneğin angular component'i içinde router'a suscribe olursak, routerda olan herhangi bir parametre değişikliğini sayfa tekrar yüklenmeden, component içersinde görebiliriz.
109 puan
Çok güzel açıklamışsınız hocam
Tesekkürler, kisa olmasina ragmen cok genis bir aciklama olmus anlamak acisindan.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 860 gösterim
860 gösterim
Angular uygulamasına login sayfası koymak isterken karşılaştığım Token mantığını java backend tarafında halletmek istedim ama çok fazla uğraştırdı. Bunun daha kolay bir yöntemi var mıdır? Angular üzerinden http.post ile user credentials parametreleri ile java api çağrılır. Java ... tutulabilir. Ama bu şekilde çok fazla bir iş yükü ortaya çıktı bunun daha kolay bir yolu var mıdır? Teşekkürler
15 Şubat 2018 Javascript kategorisinde erkanerkisi 211 puan sordu
0 oy
1 cevap 566 gösterim
566 gösterim
Merhabalar, Angular 4 ile yazılmış bir arayüzü servera nasıl deploy ederiz. Lokalimizde Node.js yükleyerek onun üzerinde localhostta çalıştırıyoruz (ng serve ). Ama bu uygulamayı mesela linux bir server a attığımızda nasıl bir işlem yapmamız lazım. Teşekkürler
4 Ocak 2018 Javascript kategorisinde erkanerkisi 211 puan sordu
0 oy
1 cevap 64 gösterim
64 gösterim
Tüm tagleri javascriptle değiştirmektense contents gibi bir dictionary tutmanın vb bir yolu olmalı
1 Ocak 2023 Javascript kategorisinde Furkan Bilsel 138 puan sordu
0 oy
1 cevap 346 gösterim
346 gösterim
Redux nedir ve ne amaçla kullanılır?
8 Eylül 2020 Javascript kategorisinde furkankahveci 167 puan sordu
0 oy
1 cevap 1.1K gösterim
1.1K gösterim
Vue.js nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?
15 Temmuz 2017 Javascript kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu