search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
78 gösterim
Selam,

Linux ortamına bir tomcat zip dosyası indirdim, .tar.gz dosya formatında. Bunu çıkartamadım bir türlü hangi komutu kullanmalı?
Unix/Linux kategorisinde 1.9k puan

1 cevap

0 oy

Sorunun çözümünü şöyle buldum.

$ md5sum apache-tomcat-[#].tar.gz
$ tar xvzf apache-tomcat-[#].tar.gz


taşınmasını istediğiniz yer olursa da

 $ sudo mv apache-tomcat-[#] /usr/local/example/path/to/tomcat
1.9k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 79 gösterim
79 gösterim
Merhabalar, Linux'de herhangi bir dosyayı gzip ile sıkıştırıyorum. Örneğin "gzip dosya" dediğimde, dosya.gz şeklinde dosya oluşuyor. Fakat bir folder'ı bu şekilde sıkıştıramıyorum. Aşağıdaki gibi hata veriyor. Klasörü içeriği ile beraber nasıl sıkıştırabilirim. $ gzip deneme gzip: deneme is a directory -- ignored
2 Aralık 2016 Unix/Linux kategorisinde buzel 596 puan sordu
1 oy
1 cevap 92 gösterim
92 gösterim
Merhaba, Linux dağıtımlarda (örneğin ubuntu,suse..) bir text dosyası içinde bir metin araması yapmak istiyorum fakat gelen sonucun içinde o metnin 100 karakter önce ve sonrasıyla görünmesini istiyorum. Komutu için yardımcı olursanız sevinirim.
20 Nisan 2018 Unix/Linux kategorisinde akotako 176 puan sordu
0 oy
1 cevap 98 gösterim
98 gösterim
Bir linux sunucudan, sürekli olarak başka bir linux sunucuya bağlanıyorum. her seferinde şifreyi girmeden nasıl ssh yapabilirim? Başka bir değişle nasıl otomatik login olabilirim. ssh-exchange gibi birşeylerden bahsediliyor. bilgi verir misiniz?
7 Aralık 2016 Unix/Linux kategorisinde buzel 596 puan sordu
0 oy
1 cevap 23 gösterim
23 gösterim
Linux'da (Ubuntu) bir kullanıcı eklemek ve bu kullanıcıyı sadece /home/kullanıcı klasörü altına ftp kullanarak erişimi olsun istiyorum. Başka klasörlere erişimi olmasın istiyorum. Nasıl yapabilirim?
28 Nisan Unix/Linux kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
1 cevap 78 gösterim
78 gösterim
Linux da bir klasör zipleyip indirmek istiyorum , hangi komutu kullanabiliriz?
23 Haziran 2017 Unix/Linux kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu