search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
196 gösterim
Bir linux sunucudan, sürekli olarak başka bir linux sunucuya bağlanıyorum.   her seferinde şifreyi girmeden nasıl ssh yapabilirim?  Başka bir değişle nasıl otomatik login olabilirim.

ssh-exchange gibi birşeylerden bahsediliyor. bilgi verir misiniz?
Unix/Linux kategorisinde 604 puan

1 cevap

1 oy

Bunun için öncelikle bir anahtar yaratmak gerekiyor.

cd ~/

ssh-keygen -t rsa -C "[email protected]"

Daha sonra sistem nereye kaydetmek istiyorsunuz diye soracak. Enter a basılırsa varsayılan konuma (/home/kullanıcıadı/.ssh/id_rsa) kaydeder. Eğer .ssh dosyası daha önce yaratılmadıysa otomatik olarak o da yaratılır.

Bir sonraki adımda arzu ederseniz anaharınıza bir şifre koyabilirsiniz. Eğer istemiyorsanız boş bırakarak entera ve tekrar enter a basarak geçebilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra daha önce belirlediğimiz ya da varsayılan dizinin altında (/home/kullanıcıadı/.ssh/) iki tane dosya ortaya çıkar:

  • id_rsa.pub - bu sizin "public key"iniz. Dosyayı açtığınızda şöyle bir şey karşınıza çıkar:

ssh RSA public key

Bu satırı kopyalayıp, baglanmak istediğiniz sununun /home/sunucudaki_kullanıcı_adı/.ssh/authorized_keys dosyasına eklerseniz automatik olarak şifre kullanmadan ssh üzerinden sunucuya bağlanabilirsiniz.

  • id_rsa - bu sizin "private key"iniz. Bunu başka yerlere kopyalamamaya ve kişisel tutmaya özen gösterin. Çünkü "public key" inizi authorized_keys dosyasına kopyaladığınız her sunucuya erişimi sağlayacak olan anahtardır. Yani başka birinin eline geçtiği zaman sizin erişebileceğiniz her makinaya o kişi de erişebilecek demektir. Görüntüsü şuna benzer bir şey:

Kopyala yapıştır yapmaya bir alternatif olarak, anahtarları yarattıktan sonra aşağıdaki kodu kullanarak da otomatik olarak "public key"inizi import edebilirsiniz.

ssh-copy-id kullanıcıadı@sunucu_IP_veya_hostname
108 puan

konuyla alakası yep yok sanrım ama SFTP ye dosya yükleme indirme gibi işlemlerini yapan bir uygulamamız var. İlk Filezilla diye uygulama kullanrak SFTP ye bağlanıyoruz. Bağlandığımz sırada hemen altına check box da bunu cash e atayımmı diye soruyor. Onu tikleyince her defasında sormasına gerek kalmıyor. Manuel ayarlara da bu şekilde gerek kalmıyor diye biliyorum.

İlgili sorular

1 oy
1 cevap 178 gösterim
178 gösterim
Merhaba, Linux dağıtımlarda (örneğin ubuntu,suse..) bir text dosyası içinde bir metin araması yapmak istiyorum fakat gelen sonucun içinde o metnin 100 karakter önce ve sonrasıyla görünmesini istiyorum. Komutu için yardımcı olursanız sevinirim.
20 Nisan 2018 Unix/Linux kategorisinde akotako 176 puan sordu
0 oy
1 cevap 154 gösterim
154 gösterim
Linux'da (Ubuntu) bir kullanıcı eklemek ve bu kullanıcıyı sadece /home/kullanıcı klasörü altına ftp kullanarak erişimi olsun istiyorum. Başka klasörlere erişimi olmasın istiyorum. Nasıl yapabilirim?
28 Nisan 2020 Unix/Linux kategorisinde kenan 5.8k puan sordu
0 oy
1 cevap 140 gösterim
140 gösterim
Selam, Linux ortamına bir tomcat zip dosyası indirdim, .tar.gz dosya formatında. Bunu çıkartamadım bir türlü hangi komutu kullanmalı?
28 Ocak 2017 Unix/Linux kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
2 cevap 148 gösterim
148 gösterim
Linux üzerinde bir dosyayı ismiyle nasıl arattırırım?
1 Aralık 2016 Sunucular kategorisinde kenan 5.8k puan sordu
0 oy
1 cevap 165 gösterim
165 gösterim
Linux ortamında lsof çalıştırınca tüm projeler için açık session ları getirmekte. Ancak istediğim directory ye giderek lsof çalıştırsamda gidip tüm session ları getiriyor yine. Nasıl bir komut yazmalıyım?
8 Haziran 2017 Unix/Linux kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu