Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
bir linux sunucudan başka bir linux sunuya parolasız nasıl ssh yapılır?

Açık 1 Cevaplar 91 Gösterim Unix/Linux
Bir linux sunucudan, sürekli olarak başka bir linux sunucuya bağlanıyorum.   her seferinde şifreyi girmeden nasıl ssh yapabilirim?  Başka bir değişle nasıl otomatik login olabilirim.

ssh-exchange gibi birşeylerden bahsediliyor. bilgi verir misiniz?

1 cevap

1

Bunun için öncelikle bir anahtar yaratmak gerekiyor.

cd ~/

ssh-keygen -t rsa -C "[email protected]"

Daha sonra sistem nereye kaydetmek istiyorsunuz diye soracak. Enter a basılırsa varsayılan konuma (/home/kullanıcıadı/.ssh/id_rsa) kaydeder. Eğer .ssh dosyası daha önce yaratılmadıysa otomatik olarak o da yaratılır.

Bir sonraki adımda arzu ederseniz anaharınıza bir şifre koyabilirsiniz. Eğer istemiyorsanız boş bırakarak entera ve tekrar enter a basarak geçebilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra daha önce belirlediğimiz ya da varsayılan dizinin altında (/home/kullanıcıadı/.ssh/) iki tane dosya ortaya çıkar:

  • id_rsa.pub - bu sizin "public key"iniz. Dosyayı açtığınızda şöyle bir şey karşınıza çıkar:

ssh RSA public key

Bu satırı kopyalayıp, baglanmak istediğiniz sununun /home/sunucudaki_kullanıcı_adı/.ssh/authorized_keys dosyasına eklerseniz automatik olarak şifre kullanmadan ssh üzerinden sunucuya bağlanabilirsiniz.

  • id_rsa - bu sizin "private key"iniz. Bunu başka yerlere kopyalamamaya ve kişisel tutmaya özen gösterin. Çünkü "public key" inizi authorized_keys dosyasına kopyaladığınız her sunucuya erişimi sağlayacak olan anahtardır. Yani başka birinin eline geçtiği zaman sizin erişebileceğiniz her makinaya o kişi de erişebilecek demektir. Görüntüsü şuna benzer bir şey:

Kopyala yapıştır yapmaya bir alternatif olarak, anahtarları yarattıktan sonra aşağıdaki kodu kullanarak da otomatik olarak "public key"inizi import edebilirsiniz.

ssh-copy-id kullanıcıadı@sunucu_IP_veya_hostname
(108 puan)
1Yorumlar
(1.9k puan)

konuyla alakası yep yok sanrım ama SFTP ye dosya yükleme indirme gibi işlemlerini yapan bir uygulamamız var. İlk Filezilla diye uygulama kullanrak SFTP ye bağlanıyoruz. Bağlandığımz sırada hemen altına check box da bunu cash e atayımmı diye soruyor. Onu tikleyince her defasında sormasına gerek kalmıyor. Manuel ayarlara da bu şekilde gerek kalmıyor diye biliyorum.