search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
146 gösterim
Static application security testing nedir neden kullanılır?
Yazılım Test kategorisinde 6.2k puan

1 cevap

0 oy
"SAST" kısaltması, "Static Application Security Testing" teriminin kısaltmasıdır. Yazılım güvenliği konusunda kullanılan bir test türüdür. Statik uygulama güvenliği testi olarak da bilinir.

SAST, bir yazılımın kaynak kodunu analiz etmek ve güvenlik açıklarını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, kodun yazıldığı aşamada gerçekleştirilir ve canlı ortamda uygulama çalışırken yapılmaz. SAST testleri, uygulama kaynak kodunu otomatik olarak tarar ve yaygın güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışır.

SAST testleri, kod düzeyinde güvenlik açıklarını tespit etmeye odaklanır. Bu açıklar, örneğin input validation (girdi doğrulama), access control (erişim kontrolü), authentication (kimlik doğrulama), authorization (yetkilendirme) ve benzeri konuları kapsar. Bu tür güvenlik açıkları, bir saldırganın yazılımı istismar etmesine neden olabilir ve bu da ciddi güvenlik sorunlarına yol açabilir.

SAST testleri, yazılım geliştirme sürecinin erken aşamalarında gerçekleştirildiği için, güvenlik açıkları daha erken tespit edilir ve bu da uygulamanın güvenliğinin artırılmasına yardımcı olur. Ancak, SAST testleri, uygulamanın tüm güvenlik açıklarını tespit etmek için yeterli olmayabilir ve bu nedenle, DAST gibi diğer test yöntemleriyle birlikte kullanılması önerilir.
6.2k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 166 gösterim
166 gösterim
Yazılım güvenlik testlerinden olan DAST nedir? Neden kullanılır?
16 Ocak Yazılım Test kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 148 gösterim
148 gösterim
PHP nedir? Hangi tür projeler için kullanılır?
7 Mart 2022 Php kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 189 gösterim
189 gösterim
VPN nedir? Neden kullanılır? Kısaca açıklabilir misiniz?
7 Ekim 2021 Sunucular kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 201 gösterim
201 gösterim
SSL ne işe yarıyor, neden kullanılıyor?
31 Ağustos 2021 Sunucular kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 880 gösterim
880 gösterim
EventBus yapısı nedir? Neden kullanabiliriz? Kullanım için örnekleri var mıdır?
16 Ekim 2020 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 6.2k puan sordu