search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
1.7k gösterim
Uygulama geliştirirken internette araştırdığımda kütüphaneler görüyorum. Mesela mail atacağım zaman Java Mail library diyorlar, fakat web sitesi yazacağım zaman da Spring framework görüyorum. Bu kavramların farkı nedir?
Genel Kavramlar kategorisinde 1.9k puan
düzenledi

1 cevap

0 oy
Selamlar,

Verdiğin örneklerden ilerleyelim. Library (kütüphane) daha çok görece basit işlemleri destekleyen komutların oluşturduğu yapılardır. Yani sadece mail atma işine yarayan, sadece db işlemlerini yapanlar, sadece görüntü işleme işine bakanlar. Bazı örnekler

Görüntü işleme: OpenCV
Grafik Kütüphanesi: Open GL
DB işlemleri için: MyBatis
Email işlemleri : JODD email

Bunun yanında kodlayacağın projede hem db bağlantı işleri, hem dependency injection, hem loglama gibi bileşenler kullanıyorsan bunların hepsini güzelce yönetebileceğin bir kütüphaneler topluluğu gibi bir yapı kullanman gerekecek. Tabi kendin de halledebilirsin ama daha çok zaman ve bilgi gerektirecektir. Bunun için de framework(çatı) dediğimiz kavramları kullanıyoruz.

Web Framework: Play
Oyun Framework: Unity
Uygulama framework: Spring
 

Mesela play sana db bağlantı işlerini, katmanlara ayırmak için gerekli yapıları, view(presentation/sunum) katmanı için yapıları sağlar.

Unity de görüntü kullanımından ses kullanımına, collision detection işlemlerine kadar bir yelpazede yardımcı olur.
4.6k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 322 gösterim
322 gösterim
Kütüphanelerin yazılımcılara kod tekrarının önüne geçme amacıyla yazılmış kod yığınları diye biliyorum. Yazılımcıların kütüphanelere doğrudan erişim olurken, API ise bu kütüphanelere bir ara yüz ile doğrudan değilde dolaylı yoldan erişilmesini sağlıyor diye ... api kullanmıyoruz? Hangi durumda library hangi durumda api yazılmalı/ kullanılmalıdır anlamaya çalışıyorum. Yardımcı olur musunuz?
12 Şubat 2019 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
1 oy
1 cevap 126 gösterim
126 gösterim
Global scope kavramı ve Scope-Lifetime farkı nedir ?
1 Kasım 2019 Genel Kavramlar kategorisinde begum22 116 puan sordu
0 oy
2 cevap 398 gösterim
398 gösterim
.gitignore ve .gitkeep farkı nedir? Bir tanesi commit edilirken hariç tutulacak dosyaları tutup, diğeri de boş folder ların tutulmasını mı sağlıyor ? Doğru mudur? Öyle ise içeriğini nasıl doldurmak gerekir örnek verebilir misiniz? Bu dosyaları oluştururken hangi komutu kullanmalı? mkdir folder açarken bunlarda ne kullanmalı?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 614 gösterim
614 gösterim
İş ilanlarında baktığım zaman front-end developer ve back-end developer gibi kavramlar görüyorum. Biz programlama öğrenirken C ile yazmayı, java ile yazmayı ya da herhangi bir dille yazmayı görüyoruz. Front-end ya da back-end diye birşey söylenmiyor. Hangi gruba girmiş oluyoruz, ya da bu belirleyebileceğimiz bir durum mu? Bu kavramlar hakkında bir bilgi verir misiniz?
27 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 354 gösterim
354 gösterim
Güvenlik konularında SSL ve TLS'in farkı ne oluyor? Neden ikisi birden var?
5 Haziran 2017 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu