Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Sql trigger nedir? Sql tetikleyici nedir?

Açık 1 Cevaplar 75 Gösterim Veri Tabanı
Yazılım mülakat sorusunda SQL'de trigger nedir? şeklinde bir soru soruldu. nedir bu Sql tetikleyici?

1 cevap

1

Trigger: Tetikleyici, tetiklemek.

Veri tabanındaki herhangi bir tablo üzerinde Insert/Update/Delete işlemlerinden birisi gerçekleştiği zaman çalışmasını istediğin bir kod parçası varsa bir tetikleyici oluşturursun. Hangi tablo üzerinde ve hangi işlemlerde çalışacağını belirlersin ve yapması gereken işi kodlarsın. Çalıştırdıktan sonra eğer belirlenen işlemlerden birisi gerçekleşirse senin kodun çalışır. Örneğin;

  • Üyeler tablon olsun ve içinde isim diye bir kolonun olsun. Her yeni kayıt geldiğinde veya yeni güncelleme geldiğinde isim alanını büyük harfe çevirsin istiyorsun. Bunun için bir trigger oluşturabilirsin.
  • Üyeler tablona yeni bir kayıt eklendikten sonra otomatik olarak başka bir tabloya o üye ile alakalı bir kayıt ekleyebilirsin.
  • Üyeler tablo üzerinde bir kayıt silindikten sonra ona bağlı diğer tablolarda işlem yaptırabilirsin
  • vs. vs.

Yani event based programming yapısında olduğu gibi belirlediğin olay gerçekleşince tetiklenmesini istediğin kodu çalıştırmana yarayan bir mekanizma oluyor.

(5.8k puan)