Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
SQL Stored Procedure nedir? SQL Saklı Yordam nedir?

Açık 1 Cevaplar 89 Gösterim Veri Tabanı
.NET yazılım mülakatında SQL’de Stored Procedure nedir sorusu soruldu. SQL Stored Procedure nedir?

1 cevap

1
Bir veri tabanı üzerinde çalıştırılmasını istediğin kod parçasını yazıp tekrar veri tabanı içinde sakladığın bir yapı oluyor.

Normalde bir veri tabanı üstünde işlem yapmak istediğin zaman SQL kullanıyorsun. Kaydı çekeyim, birşeyleri karşılaştırayım ona göre başka işlemler yapayım diye bir ihtiyacın olması ihtimali her zaman var. Bunun için ne yapman gerekir? Muhtemelen kullandığın programlama dili ile veri tabanı bağlantısı kurup sql yardımıyla verilerini çekip gerekli işlemleri gerçekleştirirsin. Bu tarz işlemleri kolaylaştırmak için veri tabanları kendilerine has programlama dilleri sunuyor. Örneğin Oracle için PLSQL ya da MsSql için T-Sql vs. Bu dillerde yazdığın kodların da haliyle bir yerde tutulması (store) gerekiyor. Bu işlemi de veri tabanı üstüne alıyor. Bu şekilde kodların veri tabanı içinde çalışabiliyor. Bu tarz yapılara stored yapılar diyoruz. Bu stored procedure olabilir, stored function olabilir ya da Oracle, Postgres üzerinde stored package olabilir.
(5.8k puan)