search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
2.2k gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar.

Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
Genel Kavramlar kategorisinde 2.0k puan

2 Cevap

1 oy
Öğrendiğim kadarıyla, Spring boot bize embeded veri tabanı yani in memory database sağlayabiliyor. Haricen bir database server kurmadan basit db işlemleri açısından kolaylık sağlıyor bence. En başta database boş olacaktır ve her uygulama start/stop yaptığınzda db yeniden oluşturacak öncekiler uçmuş olacaktır.

Araştırdığıma göre alternatif in memory database ise HSQLDB ve Derby varmış.
2.0k puan
0 oy
In memory database; disk üzerinde tutulmayan sadece hafızada (ram) tutulan, haliyle bilgisayar kapatıldığında veya uygulama sonlandırıldığında kaybolan veri tabanlarına deniyor. En yaygın kullanılanı herhalde h2, java tarafından da destekleniyor. Sanıyorum spring içinde direk destekli şekilde geliyor.

Development için güzel oluyor. Ama ben yazdığım uygulamanın hangi tabloları oluşturduğunu görmek istemiştim zamanında, uğraştım ama görüntüleyemedim. Araştırma yaptığım zaman da h2 server kurulumunu anlatmış dökümanlar. O zaman da mysql kullanmaktan bir farkı olmamıştı. Ben development için yine sqlite daha kullanışlı görüyorum.
6.2k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 2K gösterim
2K gösterim
flyway ile database migration yapma hakkında bilgisi olan var mı? Bir arkadaş migration işleri için flyway kullanmayı önerdi. Normal migration'dan ne farkı vardır?
21 Eylül 2017 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
2 cevap 2.7K gösterim
2.7K gösterim
Merhaba, İşyerinde databaseden bahsederken "Persistence katmanı" dendiğini duydum. Bugüne kadar database diye isimlendirdiğimiz şeyi neden farklı bir isimle çağırdıklarını anlamadım. Persistence katmanı nedir? Sadece database'e mi persistence katmanı denir? Persistence katmanı neleri kapsamaktadır? Bu soruları cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler hasscript.
20 Ekim 2016 Genel Kavramlar kategorisinde oyigiter 133 puan sordu
0 oy
1 cevap 434 gösterim
434 gösterim
Autonomous Transaction nedir?
5 Şubat 2019 Veri Tabanı kategorisinde sinan 291 puan sordu
0 oy
3 cevap 1.5K gösterim
1.5K gösterim
Selamlar, Table partition, global index ve local index terimleri ne ifade ediyor. Teşekkürler
15 Şubat 2018 Veri Tabanı kategorisinde erkanerkisi 211 puan sordu
0 oy
1 cevap 396 gösterim
396 gösterim
Selamlar, Veri tabanında sorgudaki join nedir?
3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan 6.2k puan sordu