search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
65 gösterim
veri tabanı için şema,tablo,viewlar, hatta tanım tabloları gibi veritabanı objeleri için versionlama yapılıyor mu? GIT ,bitbucket kullanabiliyor muyuz.

Etkili olan yöntem tavsiyeleriniz nelerdir örneğin Oracle için mesela.
Genel Kavramlar kategorisinde 2.0k puan

1 cevap

0 oy
Güzel soru. Bu işlem için birkaç tane kütüphane var. Java için biz flyway kullanıyoruz. Sen sql dosyalarını oluşturuyorsun, daha sonrasında uygulama ayağa kalkarken mi istersin veya farklı bir şekilde mi tetiklemek istersin tetikleyip çalıştırabiliyorsun. SQL dosyalarını git/svn altında tabi ki tutabilirsin.

Php için laravel migration özelliğini çok beğeniyorum. Flyway'in prensipte benzeri ama çoklu veritabanı desteği çok güzel. Herhangi bir sql kodu kullanmadan yazabiliyorsun.

Yanlış bilmiyorsam active-record pattern kullanan frameworklerde olmalı ama emin değilim.
5.7k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 98 gösterim
98 gösterim
Veri tabanında Member diye bir tablom var. Bunun id=5 olan kaydın "salary" column un ="100" değerinde. Dışarıdan iki farklı kişi aynı anda bu veriye erişip güncellemeye çalışyor. Birin yaptığı değişiklği diğeri görmeden ezebilir. Bu durumda nasıl bir çözüm üretebiliriz?
21 Eylül 2020 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 227 gösterim
227 gösterim
Selam, Oracle'da pl/sql ile bir miktar data içeri alacağım. Yalnız atacağım tablo üzerinde trigger var. Sistem kayıt eklendiği tarihi atıyor mesela. Benim session açtığım sırada insert date çalışmasını istemiyorum. Yani session başladığında trigger benim içeri alacağım datalar için kapalı olsun. Normal sistemin çalışmasını etkilemesin.
1 Ekim 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 347 gösterim
347 gösterim
Selamlar, oracle veri tabanında pivot terimi ne işe yarıyor bilen var mı? Kullanımına örnek verebilir misiniz? ne zaman kullanabiliriz.
12 Ağustos 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
1 oy
1 cevap 328 gösterim
328 gösterim
oracle'da nextval ve interval nedir? Nasıl kullanılır?
23 Temmuz 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
1 oy
1 cevap 168 gösterim
168 gösterim
Selam, elimizde çok büyük bir tablo var. Bunun içinden sadece belirlediğim koşullardaki verileri çekeceğim. Ancak create table as .. şeklinde tablo oluşturmadan boyutunu select sonucumun boyutunu öğrenebilmemin bir yolu var mıdır?
28 Mayıs 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu