Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Java'da Error ve Exception farkı nedir?

Açık 1 Cevaplar 678 Gösterim Java
Java programa dilinde Error ve Exception kavramları diğer dillerde de var mı öncelikle?

İkinci olarak bu iki teri arasındaki temel ve genel farklar nelerdir?

1 cevap

0

Sınıf yapıları açısından pek farkı yok gibi. İkisi de throwable sınıfından türeyen sınıflar. Kullanım açısından da pek farkı yok. Biraz daha unchecked exception tipine yakın tasarımı var.

Asıl aradaki fark biraz daha felsefi gibi. Eğer uygulamada bir bilginin olmaması veya yanlış işlemesi durumu bariz bir şekilde belirlenmiş ise (mesela bir dosyanın olmaması o uygulamanın çalışmamasına sebep olacaksa) error da fırlatıp uygulamanın akışını durdurmak da güzel bir yaklaşım. Ama dosyanın olmaması uygulamanın sadece bir fonksiyonalitesini bozuyorsa veya biraz daha keyfi birşey ise exception atılabilir. Genelde uygulama geliştiriler exception kullanıyor. Ama spring gibi open source frameworklere bakarsan kesin gerekli (mandatory) alanların eksik olması durumunda error fırlatıyor.

Tekrar söyleyeyim. Bu işlem için unchecked exception atarsan da programatik olarak bir hata doğmaz. Aynı hatayı exception ya da error ile verebilirsin. Bu biraz daha anlamlandırmayla alakalı bir durum.

(5.5k puan)