Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
N- wise Testing nedir?

Açık 1 Cevaplar 158 Gösterim Yazılım Test
N- wise Testing nedir? Hangi durumlarda yapılır?

Teşekkürler

1 cevap

0
N-wise testing; elinde bir test edilecek fonksiyon varsa bütün olası test durumlarının rastgele sıralarda test edilmesine deniyor. Bütün kombinasyonları denemek zorunda olunduğu için bayağı büyük bir test senaryosu kümesi çıkması normal görünüyor.

N-wise testing içinde kullanılan en bilinen yaklaşım da pairwise (2-wise) testing olarak geçiyor. Bu yaklaşım bütün test senaryolarının ikişerli şekilde test edilmesi oluyor. Bunun sebebi ise; bir uygulamada çıkacak sorunların büyük bir bölümü belirli bir senaryo üzerinden çıktığı ve bu senaryonun 1 veya 2 farklı bileşenle elde edilebileceği düşüncesi denilebilir.

Örnek vermeye çalşırsak.

Elinde bir üyelik sistemi var. Üyelerinin kartları var, mesela kredi kartı. Normal, Gold, Platinum
Alabileceğin ürün sınıflandırması çok olabilir, mesela : gıda, giyim, sağlık, vs. vs.

Normalde n-wise dediğin zaman 3 kredi kartı çeşidi için buaradan 3 ürün sınıflandırmasına test yapmak istersen kk X ür = 3 X 3 = 9 senaryo testi yapman lazım.

2-wise içinde ise sana önerilen. İki kartı iki ürünle test etsen yeter.
Mesela
Test 1 = Gold + Giyim
Test 2 = Normal + Sağlık

Bu durumda potansiyel çıkacak hataların çoğunu bulman, ayrıca test senaryosu sayılarını da azaltman bekleniyor.

Yine de bu tarz bir test nasıl başlatılır, nasıl yürütülür, nasıl sonuçlandırılır kısmında benim de aklımda soru işaretleri var. Kavram olarak zor değil, ama uygulama olarak sanıyorum ki kolay olmayacaktır.
(5.5k puan)