search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
847 gösterim
selam, Git'deki Fork ve Branch özelliği ne işe yaramaktadır? ve ne farkı vardır?
Genel Kavramlar kategorisinde 1.9k puan

1 cevap

0 oy
Benim anladığım yapı kurmak anlamında aslında çok farkı yok gibi.  Kişisel ihtiyaçlara göre birini diğerinin yerine kullanabiliriz. Neden branch kullanacağız sorusunun cevabı olarak benim uyguladığım; aynı kod tabanında farklı ortamları desteklemek gerekiyorsa kullanılabilir. Bu ne demek oluyor? Bir ürünümüz var bu ürün için canlı ve test ortamlarımız var. Bunların belirli aralıklarda sürekli birleştirilmesi ve canlı ortamın güncel olması gerekiyor. Bu iş için bir Master branch üzerinden ihtiyacı olunan ortamlar için branch açarak ilerleyebiliriz. İhtiyacımız oldukça da bu açılan branch Master altına birleştirilebilir.

Fork ise paralelde bir Master branch daha istiyorsak bana mantıklı geliyor. Temel örnek olarak aklıma gelen ise; bir firmada yazılım departmanı olarak çalışıyorsak veya kendi ürünlerimizde sürümleme yapıyorsak, yani belirli aralıklarla sürüm çıkarıp bunu dağıtıyorsak. Bunun sonucunda bakım sözümüz varsa yani o sürüme destek vereceksek farklı bir fork üzerinden ilerleyebilir. O fork üzerinde yine istenilen branch açılıp kapatılabilir, başka bir ürünün Master branchı olarak yaşayabilir.

Aslında ikisini birbiri yerine kullanabiliriz gibi görünüyor. Yine her zaman olduğu gibi mantıksal ayrımları kendi kafamızda belirlememiz gerekiyor.

İyi çalışmalar.
4.6k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 704 gösterim
704 gösterim
Selam, versiyonlama toolu olan svn ve git progarmından hangisini kullansam karar veremedim. Hangi durumlar için hangisini önerirsiniz. Farkları-avantaj-dezavantajları nelerdir?
24 Nisan 2017 Editor/IDE kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 585 gösterim
585 gösterim
"git reset" ve "git revert" arasındaki fark nedir? Git revert commit+ push edilen kodu eski haline mi alıyor acaba?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 251 gösterim
251 gösterim
Local repo'da branchlerim var. Birinin ismini yanlış oluşturdum. Bunu nasıl düzeltebilirim silmeden. Remote'daki eski isimle olanlar da sorun çıkmaz değil mi düzeltince? Remote repodaki de değiştirmiş olur muyum?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 229 gösterim
229 gösterim
Git' te branch mantığı nasıldır. Tek bir branch oluşturup sürekli bunun üzerinden gitmek ne kadar doğru? Her geliştirme yapınca yeni branch mı oluşturmalı, oluşturduklarımız iş bitince silin meli mi local'den veya remote'dan. Veya branch'lere tag verilmeli mi v1, v2 .. olarak. Bu branch isimleri verirken nasıl bir keyword kullanılmalı ör. feature/loginDevelopment_v1 demek ne kadar uygun olur.
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 117 gösterim
117 gösterim
Local' de ve Remote'dan merge edilen branchler var, bunlar nasıl silinir?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu