search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
130 gösterim
Genel Kavramlar kategorisinde 120 puan

1 cevap

0 oy
Klasik ama güzel soru.

Temel olarak paranız, yeriniz var ve önümüzdeki yıl bir ev yapacaksınız. O ev sizin için şu an bir hayal, evin kağıt üzerindeki çizimi sizin sınıfınız oluyor. Kast ettiğim sınıf ev olarak düşündüğünüz şey oluyor. Kafanızdaki ev dediğimiz düşünce diyebiliriz. Çizimin kendisi başka bir bileşen. Basit bir mantıkla, çizimi çok beğenirseniz o çizimi gerçekleştirdiğiniz zaman aynısından birkaç tane yapabilirsiniz. Yaptığınızher bir ev ise o sınıfın örnekleri yani instance oluyor.

Sınıf kavramsal olarak havada kalan bir konsept. programcının gözlemleriyle çevresinde ve işinde olan nesneleri, işlevleri, olayları gruplandırma ve bunları ilişkilendirme şekildir de diyebiliriz. Ne kadar yalın bir gözlem yapıyorsanız olasan yalın sınıflarınızı tasarlayabilirsiniz.

Biraz karıştı sanki soru varsa detaylandırabiliriz. :)
5.7k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 150 gösterim
150 gösterim
Birinci sınıf fonksiyon kavramı nedir? Tanımını nasıl yapabiliriz? Birinci sınıf fonksiyonları destekleyen hangi diller vardır? Birinci sınıf fonksiyonları java'da kullanabilir miyiz?
5 Ağustos 2017 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 5.7k puan sordu
0 oy
1 cevap 3.7K gösterim
3.7K gösterim
Nesne yönelimli programlamadaki sınıf instance (örnek) nedir? Anlaşılır bir örneğiniz var mı ?
5 Aralık 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 5.7k puan sordu
0 oy
2 cevap 791 gösterim
791 gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar. Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
9 Haziran 2020 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
1 oy
1 cevap 250 gösterim
250 gösterim
Global scope kavramı ve Scope-Lifetime farkı nedir ?
1 Kasım 2019 Genel Kavramlar kategorisinde begum22 116 puan sordu
0 oy
1 cevap 1.4K gösterim
1.4K gösterim
Session nedir şeklinde bir soru var sitemizde, o soru bana scope nedir şekilinde bir soru sorma ihtiyacı doğurdu. Özellikle programlamada scope kavramı nedir? Neden vardır?
19 Şubat 2017 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 5.7k puan sordu