search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

942 soru

966 cevap

322 yorum

221 üye

tolgacelik.art tarafından gönderilen sorular

0 oy
1 cevap 28 gösterim
Spring'de @Repository ve @Autowired nasıl ve hangi amaçla kullanılır? Bu annotationları kullanmadan projemiz çalıştırabilir miyiz? spring uygulaması bunları algılayabilir mi? Örneğin CrudRepository yu extend ettim bir interface'imde ancak annotation koymazsam olur mu? //@Repository public interface EmployeeRepository extends JpaRepository<Employee,Long>{ }
20 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
0 cevap 10 gösterim
Selamlar, nasıl sormam gerektiğini tam emin olamadım. Şöyle ki rest servis yazmaya çalışıyorum. Örnekleri incelediğimde model - service-controller-repository kısımları oluyor, business lojik bazen repository olmadan direkt sevis katmanında bazen de repository değil de direkt repository üzerinden kuruyor. Bunu yaparken nasıl bir mimari kuruyoruz hakim olan var mı? Umarım anlatabilmişimdir :)
19 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 14 gösterim
Bir proje altında bazı XML dosyaları var. Ancak ne işe yarar bilgisi olan 1-spring-security.xml 2-classpathApplicationContext.xml 3-applicationContext.xml 4-log4j.xml 5-persistence.xml 6-rebel.xml
15 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
2 cevap 33 gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar. Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
9 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 21 gösterim
veri tabanı için şema,tablo,viewlar, hatta tanım tabloları gibi veritabanı objeleri için versionlama yapılıyor mu? GIT ,bitbucket kullanabiliyor muyuz. Etkili olan yöntem tavsiyeleriniz nelerdir örneğin Oracle için mesela.
8 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 31 gösterim
Bir makale okurken trunk based kavramını gördüm. Nedir acaba bilgisi olan var mı?
4 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 17 gösterim
Apache Spark nedir tam olarak ne gibi bir soruna çözüm sağlıyor? Makelerde denk geldim de bilen varsa .. Apache kafka, apache tomcat vs. bunlarla bir alakası var mı?
30 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 17 gösterim
Git versiyonlama aracını hemen hemen her yazılımcı kullanıyor. Ancak çok basite indirgendiğini görüyorum bazen. Commit yaparken, branchler ve master branch, release branch üzerinde çok ince düşünmeden çalışıldığına şahit oluyorum. Yeni başlayan ya da yaptıklarının ... olmadığını göstermek adına, eğer belli bir format ya da usül varsa paylaşmak isteyen. Buradan insanları bilgilendirmek isterim.
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
0 cevap 15 gösterim
Git flow ne gibi avantaj sağlar? Dezavantajı var mıdır?
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
1 oy
2 cevap 40 gösterim
Selamlar, Geçtiğimiz projelerin birinde, web service projemizi 3.party lerin birine açtık. Ancak schemalocation kısmı IP si sadece internal ayarladığımız load balancer linki verilmişti. Ancak bu açık ip adresi yerine domanin urli yani yemeksepeti.com .. şeklinde bir sabit link olmasını ... :1234 gibi rakamsal IP:port dan ziyade not: 3. party ler ile proxy ayarı da yapıldı , o şekilde erişiyorlar.
14 Mayıs Sunucular kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 41 gösterim
Elimde CUSTOMER tablosu var ve bunun için rastgele 20 veriyi nasıl getiririm ?
28 Ocak Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 152 gösterim
Oracle veri tabanında bir indexi güncellemek istedim. Drop edip yeniden eklemek istedim drop index INDEX_NAME şeklinde ama ORA-02429 hatası alıyorum.
19 Ağustos 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 156 gösterim
Veri tabanında tabloya veri atmaya çalışyorum. Bir column üzerinde unique indexim var. Dolaysıyla aynı değerde ikinci bir datayı alamayacaktır. Bu durumda hatayı yakalayıp ekrana buna uygun bir mesaj göstermek istiyorum genel bir mesajdan ziyade , unique bir değer girmesi gerektiğini ... (id ,insert_date ,username) values (p_id ,sysdate ,username); exception when others then --->hata mesajı end;
11 Temmuz 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 286 gösterim
Hibernate kullanarak veri tabanından bir tablonun verilerini çekip bir objeye atıyorum. Daha sonra bunun sadece bir alanını "CODE" alanını çekmeye çalışıyorum. Bu yöntem daha etkili yolu var mıdır? ExampleBean bean = new ExampleBean (); List<ExampleBean > exampleBean = bean. ... .add(si.getCode()); } Konu dışı ama bu codeList i de alıp bir filtreleme yaparken input parametresi olarak kullanıyorum.
30 Mayıs 2019 Java kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 668 gösterim
iki farklı tabloda bulunan CLOB değerlerini karşılaştırmaya çalışyorum. Ancak data ön bellleğe alamaıdğı için karşılaştıramıyor. Nasıl yapabilirim?
30 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 118 gösterim
Bir tablonun alanını copy-paste yapıp başka bir tabloya yaptışrıdım ve insert etmeye çalışyordum. Commit derken bu hatayı aldım. Daha sonra datayı da çekemez oldum. İlgili kayıt CLOB idi. O kayıt haricindeki diğer datalar geliyor. Tabloya select çekilemiyor tabi. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
30 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 165 gösterim
Git üzerinden bazı dosyaları remote a gönderecekken bir uyarı aldım. Git add . yaptığımda böyle bir uyarı aldım. Ne demek istiyor. Bir sakıncası olur mu? warning: LF will be replaced by CRLF in src/....Test.java. The file will have its original line endings in your working directory.
28 Mayıs 2019 Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 86 gösterim
Bir tablodaki verilerin son 10 karakterinin içinde bir arama yapmak istiyorum. Bunun için nasıl bir sorgu kullanabilirim?
21 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 106 gösterim
Bir dosyadan küsürlü bir sayı almaya çalışyorum. Ancak bazı sayıların sonunda nokta olabiliyor. Bunları nasıl ayırabilirim? örn: "46440.0" değil de "46440."
15 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu
0 oy
1 cevap 151 gösterim
Selamlar rusça, çince gibi verileri veri tabanına almaya çalışıyorum. Ancak isimleri Cyrillic karakterler olduğu bilgisi verildi. oracle veri tabanında, eğer böyle datalar varsa algılayıp sadece bunların güncellemeyi yapmak istiyorum. Konu hakkında önerisi olan var mı?
9 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde sordu