search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

942 soru

966 cevap

322 yorum

221 üye

tolgacelik.art tarafından gönderilen cevaplar

0 oy
40 gösterim
Selamlar, Geçtiğimiz projelerin birinde, web service projemizi 3.party lerin birine açtık. Ancak schemalocation kısmı IP si sadece internal ayarladığımız load balancer linki verilmişti. Ancak bu açık ip adresi yerine domanin urli yani yemeksepeti.com .. şeklinde bir sabit link olmasını ... :1234 gibi rakamsal IP:port dan ziyade not: 3. party ler ile proxy ayarı da yapıldı , o şekilde erişiyorlar.
15 Haziran Sunucular kategorisinde cevapladı
1 oy
33 gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar. Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
9 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
76 gösterim
Elimizde random bir dizi olucak kullanıcı giricek bunu daha sonra ortanca sayımızı bulacağız ve buna en yakın olan değerleri döndüreceğiz kullanıcı kaç değer döndürmek isterse ve bu O(N) karmaşıklığına sahip olmalı ve sıralama algoritmaları kullanılmamalı
2 Haziran Java kategorisinde cevapladı
0 oy
17 gösterim
Git versiyonlama aracını hemen hemen her yazılımcı kullanıyor. Ancak çok basite indirgendiğini görüyorum bazen. Commit yaparken, branchler ve master branch, release branch üzerinde çok ince düşünmeden çalışıldığına şahit oluyorum. Yeni başlayan ya da yaptıklarının ... olmadığını göstermek adına, eğer belli bir format ya da usül varsa paylaşmak isteyen. Buradan insanları bilgilendirmek isterim.
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
30 gösterim
Debug yaparken breakpoint karamı ve watch kavramı var bunlar nedir ? Nasıl kullanılır?
31 Mart Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
87 gösterim
Selam Bir dmbs_job yarattım ancak "apply" dediğim an çalıp kapandı sanırım, Birdaha göremedim. Next Date e değil özellikle de Interval kısmına süreyi yazmama rağmen. Bunların kaydının tutulduğu bir tablo var mıdır?
21 Şubat Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
41 gösterim
Elimde CUSTOMER tablosu var ve bunun için rastgele 20 veriyi nasıl getiririm ?
28 Ocak Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
152 gösterim
Oracle veri tabanında bir indexi güncellemek istedim. Drop edip yeniden eklemek istedim drop index INDEX_NAME şeklinde ama ORA-02429 hatası alıyorum.
19 Ağustos 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
156 gösterim
Veri tabanında tabloya veri atmaya çalışyorum. Bir column üzerinde unique indexim var. Dolaysıyla aynı değerde ikinci bir datayı alamayacaktır. Bu durumda hatayı yakalayıp ekrana buna uygun bir mesaj göstermek istiyorum genel bir mesajdan ziyade , unique bir değer girmesi gerektiğini ... (id ,insert_date ,username) values (p_id ,sysdate ,username); exception when others then --->hata mesajı end;
11 Temmuz 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
286 gösterim
Hibernate kullanarak veri tabanından bir tablonun verilerini çekip bir objeye atıyorum. Daha sonra bunun sadece bir alanını "CODE" alanını çekmeye çalışıyorum. Bu yöntem daha etkili yolu var mıdır? ExampleBean bean = new ExampleBean (); List<ExampleBean > exampleBean = bean. ... .add(si.getCode()); } Konu dışı ama bu codeList i de alıp bir filtreleme yaparken input parametresi olarak kullanıyorum.
11 Haziran 2019 Java kategorisinde cevapladı
0 oy
668 gösterim
iki farklı tabloda bulunan CLOB değerlerini karşılaştırmaya çalışyorum. Ancak data ön bellleğe alamaıdğı için karşılaştıramıyor. Nasıl yapabilirim?
30 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
118 gösterim
Bir tablonun alanını copy-paste yapıp başka bir tabloya yaptışrıdım ve insert etmeye çalışyordum. Commit derken bu hatayı aldım. Daha sonra datayı da çekemez oldum. İlgili kayıt CLOB idi. O kayıt haricindeki diğer datalar geliyor. Tabloya select çekilemiyor tabi. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
30 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
295 gösterim
Mysql kullanırken bir tablodaki kolonun ortalama değerini nasıl alırım? Kolon içindeki sayısal değerlerin ortalamasını nasıl hesplayabilirim?
22 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
86 gösterim
Bir tablodaki verilerin son 10 karakterinin içinde bir arama yapmak istiyorum. Bunun için nasıl bir sorgu kullanabilirim?
21 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
106 gösterim
Bir dosyadan küsürlü bir sayı almaya çalışyorum. Ancak bazı sayıların sonunda nokta olabiliyor. Bunları nasıl ayırabilirim? örn: "46440.0" değil de "46440."
15 Mayıs 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
147 gösterim
oracle veri tabanında bir tablom var. Bunun bir field'ının boyutunu (size) yükseltmek istiyorum. Nasıl bir script gerekir?
21 Şubat 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
54 gösterim
oracle veri tabanında, unique (benzersiz) index nasıl oluşturulur? Bir alana aynı değerde başka bir data gelmesini istemiyorum özetle.
6 Şubat 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
241 gösterim
CLOB tipinde bir alanı gruplayıp analiz etmek istedim. Ancak hata aldım. ORA-00932: tutarsız veri türleri :olması gereken: - alınan: CLOB
18 Ekim 2018 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
1 oy
80 gösterim
Java'da veri tipleri nelerdir? Java versiyonları değiştikçe bu tiplere yenisi ekleniyor mu?
21 Temmuz 2018 Java kategorisinde cevapladı