search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

942 soru

966 cevap

322 yorum

220 üye

tolgacelik.art üyesine ait son etkinlikler

1 cevap 28 gösterim
Spring'de @Repository ve @Autowired nasıl ve hangi amaçla kullanılır? Bu annotationları kullanmadan projemiz çalıştırabilir miyiz? spring uygulaması bunları algılayabilir mi? Örneğin CrudRepository yu extend ettim bir interface'imde ancak annotation koymazsam olur mu? //@Repository public interface EmployeeRepository extends JpaRepository<Employee,Long>{ }
25 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde yorumladı
0 cevap 10 gösterim
Selamlar, nasıl sormam gerektiğini tam emin olamadım. Şöyle ki rest servis yazmaya çalışıyorum. Örnekleri incelediğimde model - service-controller-repository kısımları oluyor, business lojik bazen repository olmadan direkt sevis katmanında bazen de repository değil de direkt repository üzerinden kuruyor. Bunu yaparken nasıl bir mimari kuruyoruz hakim olan var mı? Umarım anlatabilmişimdir :)
19 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 cevap 32 gösterim
Sizden bir Garaj sınıfı dizayn etmeniz isteniyor. Garaja parkEt ve parktanAl şeklinde iki yordam tanımlanmalıdır. Garaj sadece bir araç almaktadır ve doluysa yeni bir araç park edilmemesi sağlanmalıdır. Garaja kamyon, otomobil, bisiklet, vb. ... unique bir şifre dönecek. Bu değeri daha sonradan parktanAl fonksiyonuna ile garaja gönderdiğimizde fonksiyona araç nesnesi geri gönderilmelidir.
18 Haziran Java kategorisinde yorumladı
2 cevap 40 gösterim
Selamlar, Geçtiğimiz projelerin birinde, web service projemizi 3.party lerin birine açtık. Ancak schemalocation kısmı IP si sadece internal ayarladığımız load balancer linki verilmişti. Ancak bu açık ip adresi yerine domanin urli yani yemeksepeti.com .. şeklinde bir sabit link olmasını ... :1234 gibi rakamsal IP:port dan ziyade not: 3. party ler ile proxy ayarı da yapıldı , o şekilde erişiyorlar.
18 Haziran Sunucular kategorisinde cevabı yeniden göster
1 cevap 14 gösterim
Bir proje altında bazı XML dosyaları var. Ancak ne işe yarar bilgisi olan 1-spring-security.xml 2-classpathApplicationContext.xml 3-applicationContext.xml 4-log4j.xml 5-persistence.xml 6-rebel.xml
15 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
2 cevap 33 gösterim
In memory database nedir? ne gibi kolaylık sağlar. Spring boot projelerinde in memory database kavramı geçiyor, başka In memory database var mıdır?
9 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
1 cevap 21 gösterim
veri tabanı için şema,tablo,viewlar, hatta tanım tabloları gibi veritabanı objeleri için versionlama yapılıyor mu? GIT ,bitbucket kullanabiliyor muyuz. Etkili olan yöntem tavsiyeleriniz nelerdir örneğin Oracle için mesela.
8 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
1 cevap 31 gösterim
Bir makale okurken trunk based kavramını gördüm. Nedir acaba bilgisi olan var mı?
4 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde sordu
1 cevap 76 gösterim
Elimizde random bir dizi olucak kullanıcı giricek bunu daha sonra ortanca sayımızı bulacağız ve buna en yakın olan değerleri döndüreceğiz kullanıcı kaç değer döndürmek isterse ve bu O(N) karmaşıklığına sahip olmalı ve sıralama algoritmaları kullanılmamalı
2 Haziran Java kategorisinde cevapladı
1 cevap 17 gösterim
Apache Spark nedir tam olarak ne gibi bir soruna çözüm sağlıyor? Makelerde denk geldim de bilen varsa .. Apache kafka, apache tomcat vs. bunlarla bir alakası var mı?
30 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
1 cevap 196 gösterim
Git kullanırken geçenlerde bir yerde git stash kullanmak zorunda kaldım ama tam olarak ne anlama geldiğini anlamadığım için soruyu sormak istedim. Git stash nedir açıklayabilir misiniz?
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde yorumladı
1 cevap 17 gösterim
Git versiyonlama aracını hemen hemen her yazılımcı kullanıyor. Ancak çok basite indirgendiğini görüyorum bazen. Commit yaparken, branchler ve master branch, release branch üzerinde çok ince düşünmeden çalışıldığına şahit oluyorum. Yeni başlayan ya da yaptıklarının ... olmadığını göstermek adına, eğer belli bir format ya da usül varsa paylaşmak isteyen. Buradan insanları bilgilendirmek isterim.
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
0 cevap 15 gösterim
Git flow ne gibi avantaj sağlar? Dezavantajı var mıdır?
23 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde sordu
1 cevap 6.2K gösterim
Java'da string, integer vb. objelerde eşitlik kontrolü yapılırken kullanılan bu fonksiyonların farkı nedir? if (object1.equals(object2)){ } if (object1 == object2){ }
14 Mayıs Java kategorisinde yeniden açıldı
1 cevap 233 gösterim
Selam , Eclipse tomcat sunucusu eklerken aşağıdaki hatayı alıyorum. The Apache Tomcat installation at this directory is version 8.5.11. A Tomcat 8.0 installation is expected. neyi eksik yapıyor olabilirim yardımcı olurmusunuz.
14 Mayıs Java kategorisinde yorumladı
1 cevap 30 gösterim
Debug yaparken breakpoint karamı ve watch kavramı var bunlar nedir ? Nasıl kullanılır?
31 Mart Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
2 cevap 87 gösterim
Selam Bir dmbs_job yarattım ancak "apply" dediğim an çalıp kapandı sanırım, Birdaha göremedim. Next Date e değil özellikle de Interval kısmına süreyi yazmama rağmen. Bunların kaydının tutulduğu bir tablo var mıdır?
21 Şubat Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
1 cevap 41 gösterim
Elimde CUSTOMER tablosu var ve bunun için rastgele 20 veriyi nasıl getiririm ?
28 Ocak Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
1 cevap 152 gösterim
Oracle veri tabanında bir indexi güncellemek istedim. Drop edip yeniden eklemek istedim drop index INDEX_NAME şeklinde ama ORA-02429 hatası alıyorum.
19 Ağustos 2019 Veri Tabanı kategorisinde cevapladı