search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

1.1k soru

1.1k cevap

391 yorum

460 üye

kenan tarafından gönderilen cevaplar

0 oy
20 gösterim
Google cloud üzerinde bir tane VM (virtual machine) üzerinden kendi bilgisayarıma dosya/klasör çekmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
18 Ağustos Sunucular kategorisinde cevapladı
0 oy
32 gösterim
Selamlar, Sailpoint kimlik ve erişim yönetimi uygulamasının log dosyalarını takip etmek istiyorum. Dosyalar txt formatında tutuluyor ve anlık olarak inceleyemiyorum. Bunu anlık olarak takip etmek için bir program falan var mı? Varsa yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
12 Ağustos Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
37 gösterim
Program performans optimizasyonu yaparken bu 3 kavram karşımıza çıkıyor. Kısaca bu kavramları açıklar mısınız?
3 Ağustos Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
1 oy
51 gösterim
Yazılım mülakat sorusunda SQL'de trigger nedir? şeklinde bir soru soruldu. nedir bu Sql tetikleyici?
2 Temmuz Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
1 oy
44 gösterim
.NET yazılım mülakatında SQL’de Stored Procedure nedir sorusu soruldu. SQL Stored Procedure nedir?
2 Temmuz Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
37 gösterim
Merhaba, Java da yazılmış rest servisimiz var. Bu servisi iki farklı yerden çağırıyoruz ve iki farklı validasyon çalıştırmam gerekiyor. Bunun için profil ya da bir parametre ile ayırt ederek kullanabiliceğim önerebileceğiniz yöntemler var mı? Teşekkürler
2 Temmuz Java kategorisinde cevapladı
1 oy
55 gösterim
SQL'de Group By ile Order By arasında fark var mı? Group By ve Order By farkı yokmuş gibi duruyor?
27 Haziran Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
43 gösterim
UML diyagramlarını neden kullanmalıyız? UML OOP için en çok kullanılan diyagram hangisidir?
27 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
1 oy
52 gösterim
Selamlar, İş ilanlarında sürek TDD(Test Driven Development) süreçlerine hakim, TDD(Test Driven Development) bilen gibi şartlar görüyorum. Ayrıca girdiğim bir kaç mülakatta da bu soruyla karşılaştım. Bu TDD diye bahsedilen şey nedir? Açıklayabilir misiniz?
27 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
66 gösterim
Selamlar, Bir tablodaki 2 sütünü başka bir tabloya yine aynı şekilde ilişkendirip almak istiyorum. Şöyle gösterecek olursam; her departmanın bir kodu var ama bunları bağlayan unique bir id leri yok başka bir tabloya alırken direk yanyana aldığım zaman, ... Nasıl bir yol izleyebilrim. Sonuç olarak almak istediğim yeni tabloda şu şekilde olacak; umarım olayı basit bir şekilde özetleyebilmişimdir.
10 Haziran Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
3 oy
61 gösterim
Dependency Injection (DI) sık sık nesne yönelimli programlama (OOP) mülakat sorularında karşıma çıkıyor. Bu kavram nedir açıklayabilir misiniz?
10 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
1 oy
35 gösterim
Bildiğim 1-2 tane programlama dili var. Örneğin Python biliyorum. C# öğrenmem gerek. Yeni bir programalama dilini hızlı anlamak için nereden başlamalıyım? Yeni programlama dili öğreneceklere tavsiyeniz nelerdir?
8 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
58 gösterim
Selamlar, İki tablo arasındaki farkları aldığım bir sorgum var, sorgum şöyle; String sqlQuery = "SELECT DISTINCT extended6 FROM [identityiq].[identityiq].[spt_identity] AS o WHERE NOT EXISTS (SELECT DISTINCT departmentCode FROM [identityiq].[identityiq].[departmentcode] ... de 10 null dönen değeri loga yazdırdığımda 0 olarak geliyor. Bunun sebebi nedir? O değeri null olarak yakalayamaz mıyım?
31 Mayıs Java kategorisinde cevapladı
0 oy
28 gösterim
Selamlar, Veritabanıyla birkaç işlem yapmak istiyorum. Örnek olarak; önce tabloyu truncate edip, sonrasında başka bir tabloyu truncate ettiğim tabloya kopyalayacağım. Bunun için birden fazla PreparedStatement oluşturmam gerekli mi? String sqlQuery1 = "TRUNCATE TABLE ... prStmt = dbCxn.prepareStatement(sqlQuery1); prStmt.close(); Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olur musunuz?
31 Mayıs Java kategorisinde cevapladı
1 oy
92 gösterim
Selamlar, Elimde iki tane tablo var; A_tablo B_tablo B tablosundaki departman sütunu ile A tablosundaki departman sütunundaki değerleri farklarını almak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Çıktı şöyle olmalı: pci dss bt
31 Mayıs Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
1 oy
50 gösterim
Selamlar, Bir string içersinde sql sorgusu tanımlıyorum. Fakar çok uğraşmamak için tek string içersinde birden fazla sorgu hazırlamak istiyorum. Sorguları birleştirmek için ne kullanabilirim?
27 Mayıs Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
27 gösterim
Selamlar, Tablodaki bir sütunun sadece içindeki verilerini silmek istiyorum. ALTER TABLE kullanarak sütunu tamamen kayberiyorum. Bunun için bir yöntem var mı?
27 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
37 gösterim
Selamlar, İki tablo arasındaki farkı bulmak için minus kullanıldığını okudum. Fakat ben mysql kullanıyorum ve minus keywordünü çalıştıramadım. Aynı işlemi join kullanarak yaptım. Mysql de minus kullanılmıyor mu ?
27 Mayıs Genel Kavramlar kategorisinde cevapladı
0 oy
25 gösterim
Postgre Sql üzerinde bir kullanıcının şifresini nasıl belirlerim, değiştiririm?
27 Mayıs Veri Tabanı kategorisinde cevapladı
0 oy
28 gösterim
Postgre Sql üzerinde elimdeki kullanıcıya bir veri tabanı üzerinde işlem yapma yetkisi vermek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
27 Mayıs Veri Tabanı kategorisinde cevapladı