Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
JPA, ORM, Hibernate ve Persistence kavramları nedir?

Açık 1 Cevaplar 2004 Gösterim Genel Kavramlar
JPA, ORM, Hibernate ve Persistence kavramları nedir? Bunları birbirleri ile arasındaki ilişki nasıldır?

1 cevap

0

Hepsini birden tek bir cevapda vermek biraz uzun olur. Kısa kısa yazayım.

Persistence: Bilgilerin kayıt edilebilmesi, bir yere kayıt etmek işlemi
ORM: Object to relational mapping. OOP (NYP) kullanarak her bir sınıfımızın veritabanı üzerinde bir tabloyu temsil edeceğini düşünerek yapılan soyutlama (abstraction) işlemi. Sürekli veritabanı işlemleriyle uğraşmak yerine sınıflar üzerinden halletmek için çalışılıyor.
JPA: Java Persistence API. Java programlama dili tarafından standard olarak belirlenen ORM yöntemini kullanan bir persistence kütüphanesi.
Hibernate: Java/.net üzerinde kullanılabilen ORM ve JPA işlemlerini yapan bir kütüphane. Neden ORM ve JPA diyorum, JPA standardı tam kesinleşmeden önce de ORM vardı ve hibernate o işi yapıyordu.

Bir açıdan düşününce sanki JPA, ORM, persistence aynı şey gibi kullanılabilir. Keza günümüzde anlam olarakbirleşmiş şekilde diyebiliriz. Birini söylediğiniz zaman hemen diğeri akılda canlanabiliyor. Sadece kavram olarak ayırmak gerekir sanıyorum.

Kısaca bir toparlamak gerekirse aslında hepsi bir şekilde birbiriyle ilişkili konular. Ama genelden özele doğru gidersek aşağıdaki gibi bir denge çıkıyor.

Persistence > ORM > JPA ~= Hibernate

(4.3k puan)