Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Relational model veri yapısı mı blob mu?

Açık 1 Cevaplar 193 Gösterim Veri Tabanı
Selamlar,

Hali hazırda var olan müşteri ilişkileri yönetimi (crm) yaptığımız ürünümüzü yeni baştan yazılması fikri doğrultusunda çeşitli çalışmaşar başlattık. Şu anki sistemde tablolar birbirilerine ilişkilerle bağlı(relational model). Teknik ekipten arkadaşlarla yeni yapıyı tartışırken tablolardaki tüm datayı tek bir kolonda tutan bir veri modeli üzerinde de tartıştılar. Bu kullanımın nasıl bir model olduğu ile alakalı bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

0
Selamlar,

No-Sql veri tabanlarının yaygınlaşması ile insanlar biraz akımı takip etmek amacıyla nosqle doğru yönelmeye başladılar. Nosqlde de relational veri tabanına en yakın dediğimiz "document base" veri tabanları (mongo db vb.) daha popüler duruma geldi. Bu popülariteden sonra (sonra olduğuna emin değilim öncesinden de olabilir) relational veri tabanları üzerinde de bu document base veri modeli tutulabilir mi diye insanlar aralarında konuşmaya fikir alış verişi yapmaya başladı. Ibm db2 birkaç yıldır zaten relational veritabanında kolon tipi olarak xml destkeliyor. Aynı şekilde postgresql de birkaç sürümdür json/xml tarzı kolonları desteklemeye başlamıştı. En son okuduğum zaman da mysql/mariadb de json tipi kolon tipi desteklemeye başlamıştı. Bunların hepsi, tablolardaki kayıt sayılarının çok büyüdüğü zaman sistemin yavaşlamasının önüne geçmek için kullanılan yeni yaklaşımlar. Basit olarak hepsi document base (ör: mongo) tipi veri tabanlarına relational olarak alternatif sunmak için.

Kendi tercihim şayet bir kolonda json tutmaya niyetim varsa herhalde mongo veya benzeri bir veri tabanı kullanıp, doğal (native) olarak desteklenmesini düşünürüm. O zaman da gerçi başka sorunlar çıkıyor ama, iyi değerlendirmek gerekir.

Kısaca baktığımız zaman document base devam etmek veriler büyüdükçe performasın çok büyük şekilde değişmemesi için mantıklı. Relational yapıda özellikle tasarım konusunda güzel bir değerlendirme yapamazsanız başınız ağrıyacaktır. Ama bu düzgün tasarım yapılma sorunu aynı şekilde document base olanda da olabilir.

Uzun lafın kısası sistem olarak document base(döküman tabanlı) mi yoksa relational(ilişkisel) mi seçtikten sonra ben olsam native destekleyen hangisiyse onu seçmeyi düşünürdüm.

İyi çalışmalar.
(4.3k puan)
1Yorumlar
(4.3k puan)
Ayrıca son zamanlarda karışık (mixed) kullanımlar da arttı. Yani normalde ilişkisel bir veri modeli kullanılıyor, fakat bazı işlemler için her geliştirmede yeni bir kolon eklememek ya da detay gerektiği zaman yeni bir tablo açmamak için bir kolon xml/json olarak belirleniyor üzerinde fazla bir işlem yürütülmeyecekse ( business) burada saklanıyor.