Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Break, continue, pass arasındaki fark nedir?

Açık 1 Cevaplar 201 Gösterim Python
Break, continue ve pass kelimelerinin arasındaki fark nedir? Break ve continue daha önceden başka yerlerde de gördüm fakat pass kelimesini hatırlamıyorum

1 cevap

0
BreakDöngü içindeyken gerekli şart sağlandığı zaman döngüden çıkıp, sonrasındaki koda geçmek için kullanılır. (Destekleyen bütün dillerde aynı)
Örnek
    for i in range(20):
          if i == 10:
               break;
    print("test")
i değeri 10 olduğu zaman i yi saymayı bırakıp ekrana "test" yazacak
ContinueDöngü içindeyken gerekli şart sağlandığında döngünün kapsamı boyunca continue yazan satırdan aşağıda kalan kodu çalıştırmaz.
Örnek:
    for r in range(20):
         if r == 15:
              continue;
         print(r);

Ekrana 12345678910111213141617181920 yazacatır. Dikkat etmeniz gereken r değeri 15 olduğu zaman print işlemi işletilmeyecektir. Yani ekrana yazmayacaktır.
PassBu kelime bütün dillerde bulunmaz. Eğer bir fonksiyona ya da kod bloğuna ihtiyacınız varsa ama içinde bir işlem olmaması gerekiyorsa kullanılır. Benim denk geldiğim plsql de null olarak kullanılıyor, python da pass olarak kullanılıyor.
Örnek:

def fonksiyon():
    pass

fonksiyon()

Bu kod birşey yapmaz. ama pass demediğiniz zaman kodun çalışmasında programatik hata oluşur. fonksiyon tanımlamanız lazım içinde birşey olmayacak. Neden kullanılır? Ben try-catch bloklarında catch kısmında birşey yapılmaması için pass denildiğine denk geldim. Plsql'de de aynı şekilde boş bir fonksiyon yazmak isterseniz  null; yazmaniz gerekir aksi halde fonksiyon gövdesi derlenmez.

(4.6k puan)