Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

1
Yük testi ile stress testinin farkı nedir?

Açık 1 Cevaplar 1160 Gösterim Yazılım Test
Selamlar,

Load test ve stress test diye iki tane test çeşidi var. Bunların farkı nedir?

İyi çalışmalar

1 cevap

1

Örnek verecek olursak,

Bir uygulamanız olduğunu düşünün (web,mobile vs.). Uygulamanızı günün hangi saatlerinde kaç kişinin kullandığı / ziyaret ettiğini görüp analiz edebiliriz. Uygulamanın en çok kullanımda olduğu zaman öğlen 12.00-13.00 arası ve 80 kişi girdiğini farzedelim. Bizim "uygulamamız bu kadar kişiyi kaldırabiliyor mu" yu test etmemiz gerekir. Bizim de hedefimiz 100 kişinin aktif kullandığı durumda, uygulamanın sorunsuz çalışabilmesi olsun. Bu önceden belirleyip hedef koyar ve sonrasında yük (load) testine sokarız. Uygulamamız belirlenen hedefte kullanıcıyı kaldırabiliyorsa sorun yok demektir. 

Yük testi tamam dedik, peki uygulama için kötü senaryoları(worse case) düşünürsek, en çok kaç kişiyi kaldırabilir öğrenmek istiyoruz.O zaman uygulamayı zorlar ve gittiği yere kadar (uygulama çökene kadar) zorlar ve bakalım uygulama ne kadar kullanıcıyı kaldırabiliyor diye analiz ederiz. Bu şekilde uygulamayı bir nevi stress altında bırakıp, zorlamış olduk uygulamayı :))) İşte bu şekilde uygulamanın belirlenen hedeflerin haricinde ulaşabildiği maksimium sınırı terspit edebilmek için uygulanan teste Stress Testi denir. 

Bu işlemler ile uygulamanın ne kadar kullanıcı kullandığında nasıl tepkiler verdiğini ölçebiliriz. Bunlara görede gerekli donanım, yazılım vs. desteklemeleri yapabiliriz.

(1.9k puan)