Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Java da Tablodaki Verileri Güncelleme

Açık 1 Cevaplar 98 Gösterim Java
S.A arkadaşlar

şöyle bir sorunum var java da kendi seçtiğim müşterileri eklediğim bi ekran var buraya muşteri eklemek için muşteri ekle butonuna tıkladığımda veritabanından müşteri isimlerini çekip bana gösteriyor ve bende müşteriyi seçerek kendi listeme ekliyorum ancak ekledikton sonra tablo güncellenmiyor ne yaptıysam olmadı.

1 cevap

0
Tablolarla çalışalı yıllar oldu. Bu arada twblo derken JTable olduğunu varsayıyorum. Kısaca şöyle söyleyeyim Java swing kullanırken jtable temel olarak birşey yapmaz, sadece gösterir. Yani üzerinde bir update direk çalışmaz. Tahminimce sen elindeki bilgiyi veri tabanından aldıktan sonra arraylist yada array içine koyup gösteriyorsun. Yöntemleri söyleyeyim,

- Tabloyu sadece veriyi seçmek için kullanabilirsin. Seçili veriyi update etmek istediğin zaman bir fotm açıp onun üzerinden update edebilirsin.

- TableModel kısmını kendin implement/extend edebilirsin. Burada TableChanged eventi atılır oranın kodunun içinde gerekli sql kodlarını yazabilirsin. Bence işin içinden çıkılmaz bi hale gelme ihtimali var, ama seçenektir.

- TableModel implement edilirken updateable resultset üzerinden kayıt edecek şekilde implemente edilip satır değiştiği zaman commit atılacak şekle çevrilebilir. Bunu teorik olarak düşündüm ama hiç gerçekleştirmedim.

Ben kendim yıllar önce yazarken ilk seçeneği kullanmıştım. 3. Seçenek de çok şık olabilir o zaman bilgim yetmiyordu :)

İyi çalışmalar
(4.7k puan)
2Yorumlar
(108 puan)
İkinci seçenek şimdilik işimi görür. Çok teşekkür ederim.

bu arada jtable alternafi varmı.
(4.7k puan)
SWT ya da javafx kullanırsan orda farklı seçenekler olması lazım.