Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Type checking nedir

Çözüldü 1 Cevaplar 122 Gösterim Genel Kavramlar
Dynamic ve static olarak
kapalı

1 cevap

0
En İyi Cevap
Type checking nedir şeklinde bir soruya nasıl cevap vereceğimi bilemedim, ama deneyeyim.

Programlama dillerinde kullandığın değişkenlere atadığın değerler değişkenin tipi ile aynı olmalıdır ayrıca iki değişken arasında işlem yaparken de tiplerin uyuşması gerekir. Yani örnek olarak C/C++/C#/Java/Pascal gibi dillerde String bir değişken tanımladığın zaman o değişkene string bir değer ataman gerekir ve string ile başka bir string değeri birbirine toplayabilirsin. Ya da integer bir değişken tanımladıysan o değişkene float atayamazsın. Atama işlemine program daha compile (derleme) yapılırken hata verir. Derleyici bu tiplerin uygunluğunu test eder ve sana hatanı gösterir. Bu uygunluk compile-time (derleme anı) esnasında bu kontrol gerçekleşirse buna static checking deniyor.

Bu şekilde çalışan programlama dilleri haricinde bir de bu kontrolleri uygulamanın çalışma(execution-time) zamanına bırakanlar da var. Yeni dillerin çoğu böyle Javascript/Python/Php/Ruby vs. Bu dillerde değişkene bir atama yaparsın ve kullanmaya başlarsın o kadar ki x = 4 dedikten sonra programın bir yerinde x = "kenan" da diyebilirsin. Dil onun tipini otomatik kontrol edip gerekli değişikliği kendi yapar. İstenilen bir yaklaşım değil ama dil izin verir. Asıl fark x = 4, y = "kenan" dedikten sonra biryerlerde a = x + y satırı çalıştığı zaman sorun çıkar. (Bu örneği anlaman için verdim, keza artık dillerin bazıları string ile numarayı otomatik dönüştürüp toplar, hatta ilginç ilginç yaklaşımlar var. İki tarafı da string olarak alabilir, dile göre almayabilir de :))
(4.7k puan)
seçti