Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Öğrenciyim Çalışmak ile ilgili yön gösterimi istiyorum

Açık 1 Cevaplar 190 Gösterim Genel Kavramlar
Merhaba öğrenciyim daha 1. sınıfım üniversitede. Sizden bir ricam olacak. Derslere çalışırken zorlanıyorum anlamakta güçlük çektiğim çok fazla detaylar oluyor. Yazılım Mühendisliği okuyorum. Bana nasıl çalışmam gerektiği hakkında bilgilerinizi ipuçlarını paylaşırsanız çok sevinirim. Mesela Programlama Dilleri dersi görüyorum. Ezber bir ders .Dillerin geçmişi birbiriyle bağlantısı syntax semantics gibi daha temel şeyler görüyoruz fakat bu derse çalışırken ezberlemem gereken yerlerde bile mantığını anlamadığım şeyler kafama girmiyor ve her şeyin deriniyle ve detayıyla anlamlandıramıyorum. Bu yolun başında olduğum için midir yoksa sıkıntı bende midir  diye sorgulayıp duruyorum

1 cevap

1
Aslında sorunun cevabını kendin vermişsin. Üniversite ile programlama/yazılım alanında da ilk yılınsa gayet normal. Hemen herkesin başından geçiyor böyle tecrübeler.

Kısaca birkaç tavsiye vereyim.

1 - Her sanat/spor/eğitim dalında olduğu gibi yazılımda da ne kadar çok tekrar pratik yaparsan o kadar iyi konuya hakim olursun.  10.000 saat kuralını unutma. Birşeyde profesyonel bir başarı 10.000 saatlik pratikten sonra gelir. Bu konuyu bilmiyorsan arattırıp bakabilirsin.

2 - Bir konu öğreneceğin zaman zorlanıyorsan, benim tavsiyem karmaşık halinden önce en basit halini öğrenmeye çalış. Web uygulaması yazacaksan önce hello-world uygulaması yaz. Kalkıp hemen proje yazmaya başlama.

3 - Bilmediğin, anlamadığın konular için güzel bir yol zaten seçmişsin, buradan veya sana faydalı gördüğün kaynaktan araştırmaya devam, sormaya devam.

4 - Yıllar sonra ne kadar ilerlediğini görmek için kendine online varlık oluşturabilirsin. Kişisel blog olur, hasscript profili olur, github profili olur, stackoverflow olur, vs, vs.

İyi çalışmalar,
(4.7k puan)
1Yorumlar
(116 puan)
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :)