Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Program yazarken hata analiz yöntemleri

Açık 1 Cevaplar 548 Gösterim Yazılım Test
İyi günler dilerim . Bir mülakatta sorulan soruyla ilgili google da araştırma yapmama rağmen bir link bulamadım veya doğru yere bakmıyorum. Mülakatta “program yazarken hata analizi yöntemleri nedir” denildi. Bu konuyla ilgili link önerirseniz veya bakmam gereken şeyi söylerseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

1 cevap

2
Kavramsal olarak program yazarken hata analizi diye birşey ben denk gelmedim. Belki jargon olarak farklı dile getiriyor olabiliriz. Kod analiz çeşitleri var.

Static code analysis dediğimiz yöntem var. Bu yöntemde yazdığın kodu kod analizi yapan uygulamalara veriyorsun ve potansiyel hatalarını programcıya söylüyor. Bunun için java'da FindBug adında bir araç var. Bu offline bir araç, eclipse ve NetBeans da var (muhtemelen intellij de de vardır) biraz daha otomatize ve entegre birşey olarak sonarcube var. Git ile entegre olup her push yaptığında kodunu analiz eder. Static code analysis diye bi aratma yapabilirsin.

Diğer bir yöntem test kodlarını yazmak. Bunun için de TDD diye arttırma yapabilirsin. Bunda da yapılacak testleri kodluyorsun. Bu testler ileride yapılacak hataları azaltır.

En sonuncusu herhalde geleneksel olarak yaptığın uygulamayı kullanıp test etmek olur. Benin aklıma gelenler bunlar. Sen de bireyler bulduğunda bizimle paylaşırsan seviniriz.

İyi çalışmalar.
(4.7k puan)