Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

1
Java developer için yol haritası nasıl olmalı

Açık 1 Cevaplar 320 Gösterim Java
Aslında "Bir Java Developer'ın yol haritası" vs. gibi bir konu oluşturabiliriz. Mesela temel algoritma-programlama bilgisi olup Java'ya yeni başlayan biri varmak istediği noktaya göre hangi yolu izlemeli? Örneğin web'de uzmanlaşmak isteyen biri için Standart Java-> Servletler -> JSP ... gibi. Tabi çoğu adımda tek bir yol, teknoloji, framework yok. Ama bunların da birbirlerine göre avantajlarını tartışarak ilerleriz.

1 cevap

0
 • Öncelikle java'nın hangi sistemlerde kullanılabildiğinin bir listesi yapılabilir.
 • Hangi sisteme kod yazacağınızdan bağımsız olarak ilk iş dil olarak javayı öğrenmek. Yeni başlayan arkadaşlar "dil olarak javayı öğrenmek" cümlesini anlamayabilir. Sizin için JSE öğrenmek olarak söyleyeyim.
 • Dili öğrenmek ile aynı anda bir IDE veya text editor (hangisini kullanıyorsanız) öğrenmeniz iyi olur. Ben IDE kullanımını daha kolay buluyorum. IDE için Eclipse vazgeçilmezimiz, sadece dili öğrenmek için IntelliJ kullanılabilir, JSE destekleyen versiyonu ücretsiz. Netbeans kullanılabilir. Text editor olarak VS-Code, Atom, Emacs, VIM kullanılabilir. Son ikisini kullanabiliyorsanız güzel :)
 • Dili öğrendikten sonra artık alana doğru yönelmek lazım.
  • Web için ilerliyorsanız web kütüphanelerinden deneyebildiğiniz hepsini deneyin. JSP, JSF, Struts (pek kalmadı ama olsun), Spring. Günün sonunda Spring şu an endüstri standardı durumda her türlü spring'e geleceksiniz.
  • Android için malumunuz android studio ile devam edebilirsiniz.
  • Resim işleme için opencv java versiyonu var.
  • Diğer alanlar için hangi kütüphaneyi kullanacaksanız oraya yönelebilirsiniz.

Ingilizce durumunuza göre aşağıdaki link çok güzel bir kaynaktır. Haricen birşeye ihtiyacınız olmadan öğrenmeye devam edebilirsiniz.

https://docs.oracle.com/javase/tutorial/index.html

(4.7k puan)