Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Python - Flask "UnicodeDecodeError: 'utf-8' codec can't decode byte 0xf6 in position 18: invalid start byte" Hatası

Açık 1 Cevaplar 315 Gösterim Python

Flask ile yaptığım web sitesinde formdan veri alıp başka Python dosyasında işleyip, işlenmiş ve işlenmemiş halini sitemde göstermeye çalışıyorum. Aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaştım;

UnicodeDecodeError: 'utf-8' codec can't decode byte 0xf6 in position 18: invalid start byte

İşlem yapacağım python dosyası bazı txt dosyalarını okurken sorun mu çıkarıyor anlamadım.

 

2Yorumlar
(4.7k puan)
utf-8 ile okuyamayacağın bazı karakterler var gibi görünüyor. özellikle 18. karakterinin olduğu yere bi editor yardımıyla bakabilirsin. Notepad++ kullanarak "show all characters" özelliğini kullanarak bakabilirsin.
(227 puan)
Teşekkürler. Notepad ++ ile açıp UTF-8 BOM olarak kayıt ettim .txt dosyalarımı şimdi çalıştırdığımda sorun çıkmıyor.

1 cevap

0
@Kenan: utf-8 ile okuyamayacağın bazı karakterler var gibi görünüyor. özellikle 18. karakterinin olduğu yere bi editor yardımıyla bakabilirsin. Notepad++ kullanarak "show all characters" özelliğini kullanarak bakabilirsin.

 

@Canonka: Teşekkürler. Notepad ++ ile açıp UTF-8 BOM olarak kayıt ettim .txt dosyalarımı şimdi çalıştırdığımda sorun çıkmıyor.
(4.7k puan)