Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Java'daki package kavramı Python'da nasıl?

Açık 1 Cevaplar 64 Gösterim Python
Java'da package adında bir yapımız var. Sınıflarımızı bu paketlerin altına koyup daha sonra bu sınıfları import ederek kullanıyoruz. Bunu python'da nasıl yapabiliriz?

1 cevap

0

Java'da package kavramı disk üzerinde klasöre denk geliyor. Yani package demek klasor demek. Python'da da aynı yapıyı kullanabiliyoruz. Kodlarımızı farklı dosyalara ayırabiliyoruz, bütün dillerde olduğu gibi. Sonrasında da aşağıdaki şekilde import edebiliyoruz.

# topla_lib.py
def topla(i, j):
    return i + j


# main.py

from topla_lib import topla
print("3 + 5 = ", topla(3,5))

Bu kodları bir klasor altına toplayabiliriz. Mesela mat klasoru altına taşıdığımızı varsayalım. O zaman farkı from kısmında mat.topla_lib diye belirtmek oluyor. İlk bakışta ilginç geldi ama bu mat yazmaktan kasıtlı değil. Java'da sınıf ismi ile dosya ismi aynı olması zorunluluğu var. Burada yok. O yüzden sanıyorum.

__init__.py adı ile bir dosya oluşturulmasından bahsediliyor, fakat henüz nedenini anlamış değilim. O dosya olmadan da çalışıyor (python 3x). Belki 2x de çalışmıyordur emin değilim.

İlerde bu kısma daha çok detay eklemeyi düşünüyorum.

İyi çalışmalar,

(4.7k puan)