Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
API ve Kütüphane (library) arasındaki temel fark nedir?

Açık 1 Cevaplar 265 Gösterim Genel Kavramlar

Kütüphanelerin yazılımcılara kod tekrarının önüne geçme amacıyla yazılmış kod yığınları diye biliyorum. Yazılımcıların kütüphanelere doğrudan erişim olurken, API ise bu kütüphanelere bir ara yüz ile doğrudan değilde dolaylı yoldan erişilmesini sağlıyor diye biliyorum. 

Şöyle bir diyagram var nette, kütüphanelere api üzerinden erişim diye yorumladım.  Doğru mudur?

Adından da anlaşılacağı üzere "uygulama programlama ara yüzü". Yanlış veya eksik bir nokta var mı ya da ekleyebileceğiniz?

Temelde farkı nedir, neden hep library veya api kullanmıyoruz? Hangi durumda library hangi durumda api yazılmalı/ kullanılmalıdır anlamaya çalışıyorum. Yardımcı olur musunuz?

1 cevap

0
Kavram olarak karıştırılabilecek birşey gibi dursa da aslında tanımı kolay. API dediğin Application Program Interface. Yani bir işlem için dışarıya açılan görüntü mesela iki sayıyı toplayan bir fonksiyon yazacaksın

int topla(int i, int j)

Bu bir API'dir. Gerçekleştirim detaylarını bilmiyorsun. Arkada nasıl bir toplama işlemi yapılıyor bilmiyorsun. Biraz genişletelim.

int topla(int i, int j)
int cikar(int i, int j)
int carp(int i, int j)
float bol(int i, int j)

Burada gördüğün bir hesap makinasının API'leri oluyor. Bunları çeşitlendirebilirsin. Mesela Üye kaydı yapan işlemi gösterebilirsin ya da Bilet satanı.

void uyeKayit(Uye u)
boolean biletEkle(Uye u, Rota r)

Bunların hepsinin gerçekleştirimlerini yaptığını ve bir dll, jar gibi dosyaya koyduğunu ve insanlara dağıttığını düşün. Bu dağıttığın metaya da kütüphane diyoruz.
(4.3k puan)