Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
"Execute Immediate" kullanmak ve normal SQL çalıştırmanın farkı nedir? Performans açısından hangisi kullanılmalı?

Açık 1 Cevaplar 93 Gösterim Veri Tabanı

Oracle veri tabanında bazı sorgulama, güncelleme işlemleri yapmam lazım. Ancak bilinen Update , Select .. sintakslarıyla çalıştırabilirken, neden dinamik SQL kullanmam veya kullanmamam gerektiğini tam bilmiyorum. Execute Immediate " Update ...." ;  bunun bir avantajı veya dezavantajı var mıdır? Dinamik SQL ile işlemleri yapmamın avantaj ve dezavantajı ne olabilir?

1 cevap

0
static sqller genelde sağlamcı yaklaşım oluyor. Performansını biliyorsun, okuduğun zaman anlamak daha kolay, mikroskobik de olsa performans fazla olur (ama asıl performans sorgunun kendisinde olmalı.), yazmak daha kolay vs.

Dinamik sql oluşturmak, okumak daha zor olur, düzgün yazılmazsa sürekli performans sorunları çıkarır. Duruma göre atacağın sorgu değişirse dinamik sql oluşturabilirsin. Neyi nasıl yaptığını bildikten sonra çok sıkıntı yok.
(4.3k puan)