Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Sınıf kavramı nedir?

Açık 1 Cevaplar 92 Gösterim Genel Kavramlar

1 cevap

0
Klasik ama güzel soru.

Temel olarak paranız, yeriniz var ve önümüzdeki yıl bir ev yapacaksınız. O ev sizin için şu an bir hayal, evin kağıt üzerindeki çizimi sizin sınıfınız oluyor. Kast ettiğim sınıf ev olarak düşündüğünüz şey oluyor. Kafanızdaki ev dediğimiz düşünce diyebiliriz. Çizimin kendisi başka bir bileşen. Basit bir mantıkla, çizimi çok beğenirseniz o çizimi gerçekleştirdiğiniz zaman aynısından birkaç tane yapabilirsiniz. Yaptığınızher bir ev ise o sınıfın örnekleri yani instance oluyor.

Sınıf kavramsal olarak havada kalan bir konsept. programcının gözlemleriyle çevresinde ve işinde olan nesneleri, işlevleri, olayları gruplandırma ve bunları ilişkilendirme şekildir de diyebiliriz. Ne kadar yalın bir gözlem yapıyorsanız olasan yalın sınıflarınızı tasarlayabilirsiniz.

Biraz karıştı sanki soru varsa detaylandırabiliriz. :)
(4.3k puan)