Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Öncelikli kuyruk (prioty queue) nedir?

Açık 1 Cevaplar 698 Gösterim Algoritma
Pritority Queue nedir? Normal kuyruktan farkı nedir? Örnek verebilir misiniz?

1 cevap

0

Kuyruk veri yapısını daha önceden soru cevap olarak ele almıştık, isteyen arkadaşlar buradan okuyabilir. Öncelikli kuyruk prensipte yine bir kuyruk çeşidi olmakla birlikte sadece bir davranışı normal kuyruktan farklılık gösterir. O da ilk giren ilk çıkar (first-in, first-out) şeklinde değil. Nasıl sıraya girilirse girilsin daha önemli olan önce çıkar, şeklinde çalışmasıdır. 

Temel olarak fonksiyon/metodlarında bir farklılık bulunmaz. Sadece önceliklendirme işleminin nasıl yapılacağının tanımlanması gerekir. Bu tanımlama için java'da kurucu sınıfı kullanımına bağlı olarak dışarıdan bir comparator sınıfı verilerek ya da comparable interface gerçekleştirilerek sağlanabilir.

Kısacası; gündelik hayatta ülkemiz örneği vermek istersek. Banka, hastane kuyruğunda tanıdık olduğu zaman öne geçme olayı.

Daha bilimsel örnek, bankalara gittiğiniz zaman kartınızı göstererek sıra numarası alırsanız size sıranın daha hızlı gelmesini sağlayan zımbırtı.

(4.3k puan)