Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
45 gösterim
/var/log/apache2/access.log dosyasında sadece request'in yapıldığını ve User-Agent bilgisini görebiliyorum. Ama kullanıcıların ne POST ettiklerini de görmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Sunucular kategorisinde (108 puan) sordu
Php ile mi alacaksın?
Şöyle ufak bir google yaptım ama, dişe dokunur birşey bulamadım. Sen halledebildiğin zaman bize de söyler misin?

1 cevap

0 oy
Uygulamaya ait yapılan tüm işleri network katmanında loglayan bazı yazılımlar mevcut.

Örneğin Oracle'ın RUEI (Real User Experience Insight)  adında bir yazılımı var.  Bu yazılım için,  uygulama sunucunun network portu switch veya router üzerinde çoklanır.  Bu çoklanan port üzerinden bu yazılım dinleme yapar.  Böylelikle kullanıcı, uygulama ekranında neler yaptığı tamamen izlenir. Hangi requestler oluyor, uygulamanızın neresi hatalı, neresi yavaş, en çok nerelerde geziniliyor gibi bir çok log tutar.  

Genelde  satış odaklı web uygulamaları bu tarz yazılımlar ile loglanır ve son kullanıcı hakkında bir çok veri elde edilir.  Böylelikle gerekli yerlerde iyileştirme yapılarak son kullanıcı memnuniyetini arttırmak daha da doğrusu satışları arttırmak hedeflenir :)

RUEI ile izleyeceğiniz uygulamanın ne ile yazıldığı hangi sunucu üzerinde koşturulduğunun bir önemi yoktur.  Hepsini dinleyebilecek kapasitede.  Gerekli ayarlamaları yaptığınız sürece web uygulamanız ile ilgili güzel raporlar alabilirsiniz. Son olarak ürün lisanslıdır.
(570 puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 40 gösterim
40 gösterim 1 Aralık 2016 Sunucular kategorisinde kenan (3.2k puan) sordu
0 oy
1 cevap 40 gösterim
0 oy
1 cevap 14 gösterim
0 oy
1 cevap 24 gösterim
...