Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
48 gösterim
Son yıllarda oldukça adı geçen bu "bulut teknolojisi" nedir?
Sunucular kategorisinde (1.7k puan) sordu

1 cevap

0 oy
Bulut kelimesi metafor olarak kullanılmış bir kelime. Bence güzel de bulunmuş. Bireysel bilgisayarın yerine internete bağlı diğer bilgisayarlar üzerinden iş yaptırabilme işlemine bulut deniyor. Aslında shared hosting denilen kavramdan ne farkı vardır gibi bir soru geldi aklıma. Şu an düşünüyorum pek de bir farkı yok gibi geliyor. Tek fark diyebileceğim olay bir iş için sadece bir bilgisayarın kullanılması yerine işin internet sayesinde farklı bilgisayarlara dağıtılması ve birlikten kuvvet doğar diyerek işin yapılması.

Sadece iş yapabilme gücü olarak da görmemek lazım. Depolama işlemleri için de düşünülebilir. Burda asıl yakalamamız gereken herhalde ihtiyaç oldukça daha fazla bilgisayarın kullanıma sunulabilmesi özelliği denilebilir.  Yani bir makina var elinde çalıştırıyorsun ve işlem için yetmiyor o zaman ikinci makinanın da hizmete girmesi lazım. En azından ben öyle anlıyorum.
(3.2k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 14 gösterim
14 gösterim 12 Mart Unix/Linux kategorisinde tolga (1.7k puan) sordu
0 oy
1 cevap 38 gösterim
38 gösterim 28 Ocak Genel Kavramlar kategorisinde tolga (1.7k puan) sordu
0 oy
0 cevap 78 gösterim
78 gösterim 10 Ağustos 2017 Sunucular kategorisinde tolga (1.7k puan) sordu
0 oy
1 cevap 420 gösterim
420 gösterim 24 Temmuz 2017 Sunucular kategorisinde tolga (1.7k puan) sordu
0 oy
1 cevap 48 gösterim
48 gösterim 7 Aralık 2016 Sunucular kategorisinde kenan (3.2k puan) sordu
...