Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Bulut teknolojisi nedir?

Açık 1 Cevaplar 130 Gösterim Sunucular
Son yıllarda oldukça adı geçen bu "bulut teknolojisi" nedir?

1 cevap

0
Bulut kelimesi metafor olarak kullanılmış bir kelime. Bence güzel de bulunmuş. Bireysel bilgisayarın yerine internete bağlı diğer bilgisayarlar üzerinden iş yaptırabilme işlemine bulut deniyor. Aslında shared hosting denilen kavramdan ne farkı vardır gibi bir soru geldi aklıma. Şu an düşünüyorum pek de bir farkı yok gibi geliyor. Tek fark diyebileceğim olay bir iş için sadece bir bilgisayarın kullanılması yerine işin internet sayesinde farklı bilgisayarlara dağıtılması ve birlikten kuvvet doğar diyerek işin yapılması.

Sadece iş yapabilme gücü olarak da görmemek lazım. Depolama işlemleri için de düşünülebilir. Burda asıl yakalamamız gereken herhalde ihtiyaç oldukça daha fazla bilgisayarın kullanıma sunulabilmesi özelliği denilebilir.  Yani bir makina var elinde çalıştırıyorsun ve işlem için yetmiyor o zaman ikinci makinanın da hizmete girmesi lazım. En azından ben öyle anlıyorum.
(5.3k puan)