Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Masterpage nedir?

Açık 2 Cevaplar 86 Gösterim Web Programlama
Selamlar,

Web sitesi yaparken masterpage kavramı nedir açıklayabilir misiniz? Hangi ortamlarda ve dillerle kullanılabilir? Faydası var mıdır?

2 Cevap

1
Ben kavram olarak resim çerçevesine benzetiyorum.

Internet sitesi normal bir resim çerçevesi içindeki bir resme benziyor. En üstte bir başlık, altta genelde bir bölüm (footer/ başlığın tersi altlık :D) kenarlarda reklam veya resim, vs. vs.

Bu bölümler hiç değişmiyor. Bu durumda kendi kendimize bir taslak oluşturup hep o taslağı kullanabiliriz. Masterpage kavramı tam bu işlemi bize veren bir kavram. Sayfanın kenarları, üstü, altı gibi parçalarını bir sayfa içinde yazıyoruz. Sonra orta veya istediğimiz kısımları değiştiriyoruz. Bu yapıya masterpage deniyor. Yaptığımız taslak dediğim sayfa da master oluyor.

Php-laravel, .net içinde bu kavramlara destek var. JSP içinde direk yok bir şekilde kendimiz gerçekleştiriyoruz. Özellikle laravel'de bayağı kolay oluyor. Benim tecrübem o yönde olduğundan da olabilir.

En büyük kolaylığı tabiki her seferinde sayfa tasarlamaya uğraşmamak ve js/css gibi her yerde sayfaya eklenecek olan kodları masterpage içine ekleyip otomatik olarak diğerlerine de dağılmasını sağlıyoruz.

İyi çalışmalar.
(4.3k puan)
1
Master page, bir web sitesinin temel yapısının üzerine kurulduğu ana sayfa biçimidir ve amacı tüm sayfalarda bir bütünlük sağlamaktır. Header, footer, menü yapısı, yazı tipi, sayfa renkleri master page üzerinde oluşturulur ve bir template gibi kullanılır. Web sitesinin tüm sayfaları bu template üzerine kurulur ve böylece sitenin her sayfası ziyaret edildiğinde içerik farklılığına rağmen aynı temel sayfa yapısı ile karşılaşılır.
(133 puan)