Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
+1 oy
311 gösterim
Programlamada kullandığımız string ile dizi kavramlarının ne farkı vardır? Dillere göre değişir mi?
Genel Kavramlar kategorisinde (3.2k puan) sordu

3 Cevap

0 oy

Dizi : yan yana ya da art arda dizilmiş benzer özellik taşıyan şeylerin oluşturduğu bütündür.
Programlamada dizi : aynı tip verilerin oluşturduğu küme biçimidir.
String (programlamada) : char dizisidir.

(alıntı Hakan Akgül )

(1.7k puan) cevapladı
düzenledi
0 oy

Değişken tipleri kavramsal şeyler aslında. Bir çok şey bilgisayarda kodlanış şekli olarak aynı şekilde olabilir. String ve char dizisi gibi. Bunlara farklı türler dememizin sebebi bizim daha iyi anlayabilmemiz ve kodlamadaki hataları önlemektir. String ve char dizisi bellekte aynı ya da benzer şekilde ifade edilse de kavramsal olarak farklıdır. String metin özellikleri gösterir ve bize bir metin üzerinde uygulanabilecek olan metodları hazır olarak sağlar. Char dizisi ardarda gelen karakterlerden ibarettir bu bir testin cevap anahtarı ya da bir şeyin yerleşim şekli olabilir. String gibi bir kelime anlamı olmak zorunda değildir. Umarım anlatabilmişimdir.

Dursun Ali Yaman alıntı.

(1.7k puan) cevapladı
0 oy
Arkadaşların yorumları üzerinden gidelim. Güzel yorumlar gelmiş facebook üzerinden. Umarız ileride arkadaşlarımızı burada da yorum/cevap yaparken görürüz.

Dizi anlam olarak gayet basit. Aynı tarzda verilerin yanyana hafıza üzerinde konumlandırılması ve index verilerek direk ulaşılabilmesini sağlayan bir yapı. Yani basit bir dizi bütün programlama dillerinde aynı olur. 2 ve daha fazla boyutlu dizilerde farklı kullanımlar olsa bile çok büyük ayrılıklar yok.

String kavram olarak en başlardan beri olan bir veri yapısı. Ama string standardı olan bir yapı değil. Dillere göre değişiklikler gösteriyor. Mesela hafızada tutuş şekillerine göre Pascal ve C tabanlı dillerde farklı çalışıyor. NullPointer hatası açısından C# ve java da farklı çalışıyor. Genel anlamda metin bilgilerinin hafıza tutulması için bir char dizisinin özel kullanımı diyebiliriz.

C de direk olarak dizidir, string işleme için string.h kütüphanesi bulunur. Herşeyin sınıf olarak ele alındığı programlama dillerinde (java, c#, pyhton, vb) string de bir classdır ve metin içindeki karakterler mecburen yine bir array veya muadil bir veri yapısı kullanılarak tutulur. Kendi içinde string.h kütüphanesinin verdiği metodları bulundurur.
(3.2k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 49 gösterim
0 oy
1 cevap 103 gösterim
0 oy
1 cevap 37 gösterim
...