Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Kare olusturma

Açık 1 Cevaplar 117 Gösterim Algoritma
Klavyeden 1 ile 10 arasında 20 adet sayı girilecektir. Girilen sayılar birer uzunluk olarak dusunulecektir. Buna göre bu uzunluklar kullanılarak birbirinden farklı kaç tane kare elde edilebilir ? Gerekli algoritmayı  yaziniz, akış diyagramini ciziniz (4 ten fazla aynı uzunluk varsa 1 kare olusturulacagi düşünülecek)

1 cevap

0
girilen sayılar rastgele mi olacak ? bunlara belli uzunluktaki çubuklarımız olsun.

12334456577345345 girdim örneğin;

aynı olan rakamları al, 4 er li olacak şekilde gurupla. Elbet geriye bazı çubuklar kalacak farklı uzunlukta onlar şuan düşünme.

bir counter (sayac) olsun. bir de list veya array in. 4 erli gurupladığın çubukları düşün, bunların bir kenarı bellidir. aynı uzunlukta olanlar var ise ilkini array'e at dursun +1 sayaca ekle. sonra gelecek olanlardan bu arrayin içine aldığın uzunlukla aynı olan varsa geç, yoksa onu da ekle ve sayacını 1 artır.  bu şekilde bir döngü olmalı bir kere elinde.

Biraz daha devay verebilr misn.

[ben mii fazla detaylı düşündüm bilmiorum, kullanılan rakam(çubuk) bir daha kullanılcak mı :)   mesala 5 tane 4 rakamı var; 4 tane 3 var kullandın ve 3x3 lük bir kare yaptın, 1 tanesini de birer birer yer değiştirip de kare sayılmasını ister mi ? zannetmem bu kadar karmaşık olacağını :) ]
(1.9k puan)