Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
Birbirinden değerli Türkçe Blog yazarlarını takip edebilmek için ziyaret edebileceğiniz bir internet sitesi. yazarlar.hasscript.com

Kategoriler

0 oy
35 gösterim
NodeJS teknolojisi tam olarak nasıl oluyor? JS den farkı nedir?
Web Programlama kategorisinde (1.8k puan) sordu

1 cevap

0 oy
Bu soruya farklı açılardan birkaç tane cevap verelim.

1-Son zamanların en revaşta kavramlarından birisi. Atom/VS Code/Brackets gibi editörlerin alt yapısında kullanılan teknoloji.

2-Normalde javascript dediğimiz zaman eskiden sadece bir tarayıcı üzerinde çalışan kod parçaları olarak düşünürken, javascript betik dilini artık sunucu taraflı, dosya işlemlerini de destekleyen, kendine ait bir sunucu desteği verilen, özellikle web projeleri geliştirmek için bir back-end ortama çeviren bir ortam. Evet java gibi, .net gibi istediğimiz hemen her işi yapabiliyoruz. Tabii ki uygun olduğu olmadığı işler var.

3-Kendi içinde paket yönetim sistemi bulunan (npm, gulp, vb...), hibrit mobil uygulamalara da olanak sağlayan (ionic, vb..) bir ortam.

Başka bir deyişle javascript dilini tarayıcının dışına taşıyıp artık işletim sistemi düzeyinde çalışabilmesi için oluşturulmuş ortam.
(3.5k puan) cevapladı

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 735 gösterim
0 oy
1 cevap 63 gösterim
0 oy
1 cevap 39 gösterim
0 oy
1 cevap 62 gösterim
...