search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
333 gösterim
Selamlar,

Hali hazırda var olan müşteri ilişkileri yönetimi (crm) yaptığımız ürünümüzü yeni baştan yazılması fikri doğrultusunda çeşitli çalışmaşar başlattık. Şu anki sistemde tablolar birbirilerine ilişkilerle bağlı(relational model). Teknik ekipten arkadaşlarla yeni yapıyı tartışırken tablolardaki tüm datayı tek bir kolonda tutan bir veri modeli üzerinde de tartıştılar. Bu kullanımın nasıl bir model olduğu ile alakalı bilgi verebilir misiniz?
Veri Tabanı kategorisinde 193 puan
düzenledi

1 cevap

0 oy
Selamlar,

No-Sql veri tabanlarının yaygınlaşması ile insanlar biraz akımı takip etmek amacıyla nosqle doğru yönelmeye başladılar. Nosqlde de relational veri tabanına en yakın dediğimiz "document base" veri tabanları (mongo db vb.) daha popüler duruma geldi. Bu popülariteden sonra (sonra olduğuna emin değilim öncesinden de olabilir) relational veri tabanları üzerinde de bu document base veri modeli tutulabilir mi diye insanlar aralarında konuşmaya fikir alış verişi yapmaya başladı. Ibm db2 birkaç yıldır zaten relational veritabanında kolon tipi olarak xml destkeliyor. Aynı şekilde postgresql de birkaç sürümdür json/xml tarzı kolonları desteklemeye başlamıştı. En son okuduğum zaman da mysql/mariadb de json tipi kolon tipi desteklemeye başlamıştı. Bunların hepsi, tablolardaki kayıt sayılarının çok büyüdüğü zaman sistemin yavaşlamasının önüne geçmek için kullanılan yeni yaklaşımlar. Basit olarak hepsi document base (ör: mongo) tipi veri tabanlarına relational olarak alternatif sunmak için.

Kendi tercihim şayet bir kolonda json tutmaya niyetim varsa herhalde mongo veya benzeri bir veri tabanı kullanıp, doğal (native) olarak desteklenmesini düşünürüm. O zaman da gerçi başka sorunlar çıkıyor ama, iyi değerlendirmek gerekir.

Kısaca baktığımız zaman document base devam etmek veriler büyüdükçe performasın çok büyük şekilde değişmemesi için mantıklı. Relational yapıda özellikle tasarım konusunda güzel bir değerlendirme yapamazsanız başınız ağrıyacaktır. Ama bu düzgün tasarım yapılma sorunu aynı şekilde document base olanda da olabilir.

Uzun lafın kısası sistem olarak document base(döküman tabanlı) mi yoksa relational(ilişkisel) mi seçtikten sonra ben olsam native destekleyen hangisiyse onu seçmeyi düşünürdüm.

İyi çalışmalar.
6.1k puan
Ayrıca son zamanlarda karışık (mixed) kullanımlar da arttı. Yani normalde ilişkisel bir veri modeli kullanılıyor, fakat bazı işlemler için her geliştirmede yeni bir kolon eklememek ya da detay gerektiği zaman yeni bir tablo açmamak için bir kolon xml/json olarak belirleniyor üzerinde fazla bir işlem yürütülmeyecekse ( business) burada saklanıyor.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 434 gösterim
434 gösterim
Geliştirmeye çalıştığım bir proje için kullanıcılara 9 tane soru soracağım. Evet veya hayır cevaplarına göre puan vereceğim. Bana kalırsa 9 soru için 18 veri oluşturup evet hayıra göre puan çekmek. Veritabanı tablosunu oluşturmayı zihnimde bir türlü canlandıramıyorum. Yardımcı olur musunuz?
16 Aralık 2020 Veri Tabanı kategorisinde canonka 334 puan sordu
0 oy
1 cevap 340 gösterim
340 gösterim
Selamlar, Veri tabanında sorgudaki join nedir?
3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan 6.1k puan sordu
0 oy
1 cevap 793 gösterim
793 gösterim
Merhaba, Farklı projelerde farklı veri tabanları kullanıldığını duydum. MySql, Oracle PLSQl, Maria benim duyduklarımın bazıları. Piyasada genelde kullanılan veri tabanları nelerdir? Bunların seçimi neye göre yapılmaktadır? Kolay gelsin.
4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter 133 puan sordu
0 oy
1 cevap 149 gösterim
149 gösterim
Merhaba, Veri tabanı nedir? Nasıl ve neden kullanılır? Veri tabanı kullanmadan verimi bir yerde tutmam mümkün mü? Kolay gelsin.
4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter 133 puan sordu
0 oy
1 cevap 215 gösterim
215 gösterim
selamlar, veri tabanında bulk olarak bir veri insert işlemi yapmaya çalışıyorum. her kayıt için de bir sequence numarası üretiyorum. ör: company_seq olsun. bunu 1 den başlatım. Cash size'ı 0 vermek ile vermemek bana performans açısından kazanç sağlar mı? bu değeri 100 veya 1000 yapmak çok farkeder mi?
25 Nisan 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu